друкувати


Німці надають перевагу готівці, або Ліпше вдома, а не в банку

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-07-16 04:13:42
Німці надають перевагу готівковим розрахункам. 83% воліють щодня розплачуватися за товари та послуги купюрами та монетами. Приблизно 12% використовують електронні картки та майже 1,5% - кредитки.

Федеральний банк Німеччини надрукував багато готівки. До переходу на євро в країні було надруковано 140 мільярдів. Тепер загальна сума надрукованих банком грошових одиниць становить 328 мільярдів.

Особливо велика потреба у вільній готівці виникла минулої осені, коли після банкрутства американського Lehman Brothers почалася хвиля паніки. Багато хто через недовіру до банків забрав гроші з рахунків, воліючи зберігати готівку вдома. Пояснює Гельмут Ріттґен – представник Федерального банку.

"Велика частина грошей, які тоді були зняті, осіли в сейфах і скарбницях людей або були спрямовані за кордон. Це була левова частка. Тепер ситуація поволі нормалізується".

Ліпше вдома, а не в банку. Однак люди досі тримають на руках багато готівки. За приблизними підрахунками - від 55 до 60 відсотків усієї готівкової маси. Хоча для того, щоб покрити потреби жителів країни, достатньо лише 31 мільярд євро. Цього вистачить на звичайні щоденні витрати: купівлю продуктів та оплату найрізноманітніших товарів та послуг.

Складно однозначно сказати, чи люди тримають гроші вдома під подушкою, бо не довіряють банкам, чи використовують їх для нелегальних оборудок, наприклад, купівлі-продажу наркотиків, чи платять за товари й послуги "по-чорному".

"Чорні гроші". Якщо йдеться про так звані "чорні гроші", то вони часто спочатку спрямовуються за кордон, а звідти знову повертаються в країну. Яскравий приклад - Іспанія, пояснює Тіло Заррацін – член правліня Федерального банку Німеччини.

"Ми не знаємо, чому готівка притримується. Можливо, щоб здійснювати тіньові розрахунки. Спостерігаючи потужний потік грошей між іспанськими та німецькими банками, можна сказати, що це не лишень тому, що туристи платять готівкою. Це також означає, що котеджі для відпочинку там багато хто з німців оплачує готівкою. Це означає, що гроші звідси виводяться, крім того у багатьох країнах суми зазначені в угодах купівлі-продажу є іншими, ніж реальна вартість".

Тобто - той, хто сплачує готівкою, таким чином збуває свої "чорні гроші" і водночас сплачує нижчий податок за придбану нерухомість і нотаріальні послуги. Оскільки всі стягнення вираховуються від суми, яка зазначена в угоді.

Міцна валюта. Ще багато готівкового євро зберігається в інших країнах, як резервна валюта. Нині, коли долар дещо втратив свої позиції, євро залишається міцною валютою. Тобто, насамперед у тих країнах, де національна грошова одиниця не є дуже стійкою, люди починають замість розрахунків у доларах переходити на розрахунки в євро, повідомляє DW.

Обговорити на форумі