У коломийського водоканалу перспективи хороші, якщо люди повернуть гроші
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-06-01 02:57:32
Кожному відомо, наскільки важливу роль відіграє водопостачання і водовідведення для кожного міського мешканця. Тяжко собі навіть уявити, як це можна жити в місті, і не мати у крані води, мати проблеми з каналізацією і бігати з відром по місту в пошуках криниці. За кордоном оплачувати за комунальні послуги – це найперша справа, ознака високої свідомості кожного громадянина. На жаль, у нас, у Коломиї, ситуація з оплатою наданих водоканалом послуг дуже тривожна.
Але перш ніж аналізувати проблему, Коломия ВЕБ Портал попросив директора КП "Водоканал" Ігоря Калиняка ознайомити наших читачів зі своїм господарством детальніше.
- Ігорю Петровичу, коли почалось і як розвивалось водопостачання у нашому місті?
- Коломия належить до найдавніших українських міст. Перша літописна згадка про Коломию датується 1241 р. Питання забезпечення водопостачання населення міста питною водою і забезпечення відведення стоків на різних етапах розвитку нашого міста вирішується по різному. Історія водопостачання і водовідведення Коломиї починається ще до 1939 р.
На той час це було місто зі слабко розвиненою промисловістю. В Коломиї налічувалось близько 20 невеликих приватних підприємств. Будинкові господарства були приватними, одноосібними. Забудова – одно - двохповерхові будинки. Тому на той час централізованого водопостачання в місті не було. Забезпечення населення питною водою здійснювалось із шахтних колодязів, які знаходились на присадибних ділянках приватних господарств. На найбільш людних вулицях міста і площах на шахтних колодязях встановлювались водорозбірні помпи клапанного типу для загального користування питною водою. Водопостачання приватних підприємств в основному здійснювалось із шахтних колодязів. Ряд підприємств мали артезіанські свердловини.
Незважаючи на те, що центрального водопостачання не було, до 1939 р. в місті була збудована потужна як на той час загальносплавна система водовідведення. Мережа системи водовідведення проходила по центральних вулицях міста. Призначення системи водовідведення було таким: пропускати дощові стоки через зливоприймачі, розміщені на узбіччях вулиць. Стоки із системи водовідведення виходили у відкриті водоймища – потічки, що проходять через місто.
У післявоєнні, 1945-1955 роки, в місті інтенсивно починає розвиватись промисловість. В 60-х роках почалось будівництво багатоповерхових будинків. У цей час було прийнято рішення про будівництво центрального водопостачання міста: спорудження водозабору, водопровідних помпових станцій 1-го та 2-го підйомів і міської водопровідної мережі.
В 1961-1964 рр.було збудовано водозабір, помпову станцію першого підйому, що знаходяться на лівому березі р.Прут в с.Кийданч, та помпову станцію другого підйому , що знаходиться на лівому березі р.Прут в с.Шепарівці, а також міську водопровідну мережу.
Так, у вересні 1964 р. було здано і прийнято в експлуатацію водозабір, помпові станції 1-го і 2-го підйомів та міську водопровідну мережу. Було створено цех водопроводу при комбінаті комунальних підприємств міського відділу комунального господарства. Сьогоднішня Коломия – це одне із найбільш розвинутих промислових міст Прикарпаття. Населення міста налічує понад 60 тисяч осіб. Із них 42 тисячі осіб користуються послугами КП "Коломияводоканал".
- Який процес відбувається із водою, перш ніж вона потрапляє у наші крани?
- На даний час джерелом водопостачання міста надалі залишається р.Прут. Із річки вода надходить у водозабірний ківш, звідки помповою станцією сирої води подається у басейни - відстійники, інфільтраційні басейни, водозабірну галерею. Тут вода проходить складний технологічний процес очистки. Опісля очищена води станцією чистої води перекачується на помпову станцію – 2 підйом. На даному етапі вода акумулюється і піддається процесу хлорування. Аж після цього вода подається у розподільчу мережу міста.
- Це енергомісткий процес?
- Система водопостачання є дуже енергомісткою. Так, на кожен куб. м води, поданої до Вашої квартири у 2009 р., було витрачено 1,05 кВт. годин електроенергії. Ціна електроенергії постійно зростає, на даний час вартість становить 62,4 коп. за 1 кВт.
Через безперервну експлуатацію зношується помпове обладнання і трубопроводи, які не відновлюються, збільшуються витрати на експлуатацію, електроенергію, трудові ресурси.
Крім вище зазначених споруд, система водопостачання має розгалужену мережу магістральних і розподільчих трубопроводів загальною довжиною 92 км. На даний час експлуатуються мережі із різних матеріалів: чавуну, сталі залізобетону та пластмаси.
- Ігорю Петровичу, можете означити основні проблеми системи водопостачання?
- 24 км водопровідних мереж знаходяться у аварійному стані, не все помпове обладнання забезпечує економію електроенергії. Дошкуляє також застаріле санітарно-технічне обладнання в будинках, а також вторинне забруднення води в мережі. Загалом, крім цих 24 кілометрів мереж, які потребують негайної заміни, ще 11 кілометрів чекають своєї черги. А це не простий процес, для виконання усіх робіт необхідно 51,1 млн. грн. в теперішніх цінах. Протягом останніх трьох років ми замінили 4,8 км водопостачальних мереж, - а це не просто розрити і зарити, бо як завжди, усе впирається в кошти. Але звісно, що заміна мереж позбавила би багатьох проблем, адже їхній гарантійний термін експлуатації – 50 років.
Краще це можна зрозуміти з таблиці:
- Тепер, будь ласка, детальніше про водовідведення.
- Система водовідведення складається із самопливних колекторів, каналізаційних помпових станцій, напірних трубопроводів та каналізаційних очисних споруд (КОС). Системою централізованої каналізації охоплено до 80% загальної площі міста, що становить приблизно 3230 га, з яких 600 га становить загально-сплавна каналізація (центральна частина міста), та 2680 га неповно-роздільна система каналізації. Система каналізації експлуатується з 1937 року.
У місті експлуатується близько 72,7 км каналізаційних мереж, з них самопливних колекторів – 34,63 км. Матеріал труб – азбестоцемент, бетон, залізобетон, кераміка, чавун. Діаметри труб від 50 мм до 1200 мм.
Проектна пропускна спроможність системи каналізації і каналізаційних очисних споруд становить 15 тис.м.куб/добу. Загальний обсяг пропущених і очищених у 2007 р. стоків становив 16,9 тис.м.куб/добу.
Каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Коломиї були збудовані у 1984 р., і складаються із комплексу споруд для механічного, повного біологічного очищення стоків та їх доочищення у біоставках, а також із технологічної лінії обробки осаду.
Майже 49,8% каналізаційних мереж мають термін експлуатації від 25 до 50 і більше років. Спостерігається високий рівень аварійності на каналізаційних мережах. Основною причиною аварій є затори. Така ситуація становить загрозу громадському здоров’ю через можливість попадання стоків у водопровідну мережу.
Про експлуатаційні терміни мереж промовисто свідчить таблиця:
- Найактуальнішим для людей завжди є питання тарифів. Які вони в Коломиї відносно інших міст і яка ситуація з фінансами на вашому підприємстві?
- Комунальне підприємство "Коломияводоканал" є комунальною власністю міста, тобто воно належить територіальній громаді. За 2008 р. загальна реалізація послуг становила:
води – 1672,4 тис.м куб.,
послуг з каналізації – 2005,2тис.м куб.
Розподіл реалізації по групах споживачів показує, що основним споживачем послуг є населення.
Діючі тарифи для населення становлять:
- за 1 м3 води – 2,46 грн.
- за 1 м3 стоків – 1,79 грн.
Основними статтями видатків водоканалу є електроенергія, податки, оплата праці. На даний час і надалі для підприємства залишається пріоритетним економія електроенергії.
Ріст цін на електроенергію, паливо, матеріали, а також зміна мінімального розміру заробітної плати зумовлюють невідшкодування тарифів на послуги, тим самим на підприємстві є недостатньо обігових коштів.
Найбільшу частку у дохідній частині водоканал має одержувати за свої послуги від населення. Нажаль оплата населення є дещо незадовільною.
Порівняльна таблиця вартості
Чи готові Ви за 5,15 грн. принести 100 відер води хоча б на 3 поверх і винести воду, яку Ви використали?
На даний час економічно обґрунтовані тарифи для населення на послуги водопостачання - 2,97 грн. за 1 м3 та на послугу водовідведення - 2,18 грн. за 1м 3 стоків. Тарифи на послуги водопостачання та водовідведення забезпечать фінансову стабільність підприємства. Дадуть змогу уникнути надзвичайних аварій та негативних наслідків, збережуть та підтримуватимуть у належному стані водопровідно – каналізаційне господарство м.Коломия.
Сьогодні ми повинні прийняти правильне і виважене рішення: чи потрібен водоканал? Чи подавати воду за графіком чи постійно?
Чи потрібна нашим дітям за 3-4 роки вода?
Ось чому останнє слово буде за мешканцями, бо їхня оплата за воду є основним джерелом доходів водоканалу і від їхньої підтримки та розуміння залежить, чи ми будемо мати у своїх домівках найдорожчий скарб на землі – чисту воду.
Моніторинг тарифів на послуги водопостачання та водовідведення по Івано-Франківській області для населення станом на 1 квітня 2009 року
Тарифи у інших містах, зокрема, у Івано-Франківську є меншими за рахунок більшого споживання промисловими підприємствами, а також різних дотацій.
- А за яким принципом узагалі формуються тарифи?
- Цьому передує всебічний аналіз діяльності підприємства. Основою для перегляду тарифу є ріст цін на енергоносії, паливо-мастильні матеріали, зміна розміру мінімальної заробітної плати. Перед затвердженням тарифи перевіряються у ціновій інспекції, антимонопольному комітеті та на місцевому рівні. Час – від початку перегляду до прийняття тарифів - 5 місяців. Категорично не входять у тариф понаднормативні втрати. Завищення тарифу карається законом у п’ятикратному розмірі від нарахування.
- Можете назвати, яка заборгованість існує на вашому підприємстві, і хто найзлісніший неплатник?
- Заборгованість станом на 01.05.2009 р. становить 884,9 тис. грн. Найбільша заборгованість по вулицях:
1. Мазепи – 70145 грн.
2. Богуна – 39302 грн.
3. Леонтовича – 45894 грн.
4. Привокзальна – 15783 грн.
5. С.Стрільців – 50245 грн.
6. Яворницького – 18954 грн.
7. Бандери – 43116 грн.
8. Чайковського – 29293 грн.
9. Лисенка – 87477 грн.
10. Палія – 28247 грн.
Тепер перейдемо до заборгованості по абонентах:
1. Олійник Р.Р. – Пекарська 18/5 – 3253,46 грн.
2. Козак Т.М. – Рибальська 7/2 – 3291,92 грн.
3. Никифорук І.І. – Л.Українки 12/53 – 3106,71 грн.
4. Савчук М.М. – Грушевського 5/2 – 4020,70 грн.
5. Благий Д.П. – Грушевського 19/6 – 5520,73 грн.
6. Мигович П.Ф. – Грушевського 71/1 – 4858,28 грн.
7. Марціновська Г.М. – Мазепи 236/13 – 4992,69 грн.
8. Ружанська Г.П – Мазепи 248/9 – 3840,08 грн.
9. Шкуркіна Л.О. – Мазепи 250/49 – 3095,11 грн.
10. Клепус І.О. – С.Стрільців 3/6 – 3133,59 грн.
11. Курносов Д.А. – С.Стрільців 23/61 – 5208,72 грн.
12. Гудзь В. – С.Стрільців 25/63 – 4671,08 грн.
13. Гнатюк В.В. – Чайковського 44/29 – 3848,91 грн.
14. Залуцька Ю.В. – Шкрумеляка 41/14 – 5725,15 грн.
15. Гуцуляк Ю.М. – Лисенка 20/37 – 6283,35 грн.
- А як борються із боржниками у світі?
- Як такого світового досвіду боротьби із неплатниками нема. Там люди мають іншу свідомість: якщо придбано будинок і підписано договір про надання послуг комунальними службами, то нікому навіть у голову не приходить ухилятися від виконання умов цього договору, тобто, від оплати. Інакше там розмова коротка – негайне виселення. Там усі розуміють, що своєчасна оплата наданих послуг і недопущення накопичення заборгованості є важливими умовами фінансової стабільності комунальних підприємств.
- Чи є у вас якісь напрацювання з впровадження нових, енергоощадних технологій?
- Зрозуміло, що будь-які починання потребують капіталовкладень. Ми у цьому питанні маємо велику надію на кредит Світового банку, який відкриє нашому підприємству перспективу отримання 20 млн. грн. Це би дало можливість замінити усе енергоємне помпове обладнання на водозабірних спорудах, помповій станції 2 підйому води у Шепарівцях, а також 5 км водопроводу. Якби вдалося це зробити, то енергоємність скоротилася б на 24 відсотки, а це чимало! Також програмою реформування для нас передбачено 54 млн. грн.. – на термін за 5 років – з 2005 до 2010 року. Наразі за 4 роки нам виділено лише 5,3 млн. грн., а це всього 9,6 відсотків від обіцяного. То про що можна говорити, коли ні обіцяних коштів нема, ні споживачі не поспішають розплачуватись?..
- Усе ж, які у вашого підприємства перспективи?
- Зараз представники американської фірми "CHLORIMAX" в Україні – фірма "Оніко" - проводить у нас пуско-налагоджувальні роботи установки з очищення води "Охі". Це перша в Україні установка, яка дасть можливість покращити якість води і довести її до світових стандартів. Її ціна – півтора мільйона, поки що установка у нас проходить випробування, нам дали її безоплатно. Її особливість – очищення води без хлорування, застосовується звичайна кухонна сіль, що позбавляє побічних ефектів.
Крім цього, водоканал співпрацює із Запорізькою фірмою, представником німецької фірми, - по повному очищенню питної води. Запровадження їхнього досвіду дасть можливість максимально очищувати воду на водозабірних спорудах і довести рівень її очищення до нуля. Процес, який збираємося в себе запровадити, має назву система мембранної фільтрації "PALL ARIA". Наразі ми обговорюємо всі нюанси проекту, ціна якого – у межах 20 млн. грн. Тож коломиянам варто задуматись: чи легковажно ставитись до оплати за послуги нашої служби, чи виявити свідомість і допомогти місту мати воду світових стандартів.
Автор: Маґда НИКОЛИШИН, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Але перш ніж аналізувати проблему, Коломия ВЕБ Портал попросив директора КП "Водоканал" Ігоря Калиняка ознайомити наших читачів зі своїм господарством детальніше.
- Ігорю Петровичу, коли почалось і як розвивалось водопостачання у нашому місті?
- Коломия належить до найдавніших українських міст. Перша літописна згадка про Коломию датується 1241 р. Питання забезпечення водопостачання населення міста питною водою і забезпечення відведення стоків на різних етапах розвитку нашого міста вирішується по різному. Історія водопостачання і водовідведення Коломиї починається ще до 1939 р.
На той час це було місто зі слабко розвиненою промисловістю. В Коломиї налічувалось близько 20 невеликих приватних підприємств. Будинкові господарства були приватними, одноосібними. Забудова – одно - двохповерхові будинки. Тому на той час централізованого водопостачання в місті не було. Забезпечення населення питною водою здійснювалось із шахтних колодязів, які знаходились на присадибних ділянках приватних господарств. На найбільш людних вулицях міста і площах на шахтних колодязях встановлювались водорозбірні помпи клапанного типу для загального користування питною водою. Водопостачання приватних підприємств в основному здійснювалось із шахтних колодязів. Ряд підприємств мали артезіанські свердловини.
Незважаючи на те, що центрального водопостачання не було, до 1939 р. в місті була збудована потужна як на той час загальносплавна система водовідведення. Мережа системи водовідведення проходила по центральних вулицях міста. Призначення системи водовідведення було таким: пропускати дощові стоки через зливоприймачі, розміщені на узбіччях вулиць. Стоки із системи водовідведення виходили у відкриті водоймища – потічки, що проходять через місто.
У післявоєнні, 1945-1955 роки, в місті інтенсивно починає розвиватись промисловість. В 60-х роках почалось будівництво багатоповерхових будинків. У цей час було прийнято рішення про будівництво центрального водопостачання міста: спорудження водозабору, водопровідних помпових станцій 1-го та 2-го підйомів і міської водопровідної мережі.
В 1961-1964 рр.було збудовано водозабір, помпову станцію першого підйому, що знаходяться на лівому березі р.Прут в с.Кийданч, та помпову станцію другого підйому , що знаходиться на лівому березі р.Прут в с.Шепарівці, а також міську водопровідну мережу.
Так, у вересні 1964 р. було здано і прийнято в експлуатацію водозабір, помпові станції 1-го і 2-го підйомів та міську водопровідну мережу. Було створено цех водопроводу при комбінаті комунальних підприємств міського відділу комунального господарства. Сьогоднішня Коломия – це одне із найбільш розвинутих промислових міст Прикарпаття. Населення міста налічує понад 60 тисяч осіб. Із них 42 тисячі осіб користуються послугами КП "Коломияводоканал".
- Який процес відбувається із водою, перш ніж вона потрапляє у наші крани?
- На даний час джерелом водопостачання міста надалі залишається р.Прут. Із річки вода надходить у водозабірний ківш, звідки помповою станцією сирої води подається у басейни - відстійники, інфільтраційні басейни, водозабірну галерею. Тут вода проходить складний технологічний процес очистки. Опісля очищена води станцією чистої води перекачується на помпову станцію – 2 підйом. На даному етапі вода акумулюється і піддається процесу хлорування. Аж після цього вода подається у розподільчу мережу міста.
- Це енергомісткий процес?
- Система водопостачання є дуже енергомісткою. Так, на кожен куб. м води, поданої до Вашої квартири у 2009 р., було витрачено 1,05 кВт. годин електроенергії. Ціна електроенергії постійно зростає, на даний час вартість становить 62,4 коп. за 1 кВт.
Через безперервну експлуатацію зношується помпове обладнання і трубопроводи, які не відновлюються, збільшуються витрати на експлуатацію, електроенергію, трудові ресурси.
Крім вище зазначених споруд, система водопостачання має розгалужену мережу магістральних і розподільчих трубопроводів загальною довжиною 92 км. На даний час експлуатуються мережі із різних матеріалів: чавуну, сталі залізобетону та пластмаси.
- Ігорю Петровичу, можете означити основні проблеми системи водопостачання?
- 24 км водопровідних мереж знаходяться у аварійному стані, не все помпове обладнання забезпечує економію електроенергії. Дошкуляє також застаріле санітарно-технічне обладнання в будинках, а також вторинне забруднення води в мережі. Загалом, крім цих 24 кілометрів мереж, які потребують негайної заміни, ще 11 кілометрів чекають своєї черги. А це не простий процес, для виконання усіх робіт необхідно 51,1 млн. грн. в теперішніх цінах. Протягом останніх трьох років ми замінили 4,8 км водопостачальних мереж, - а це не просто розрити і зарити, бо як завжди, усе впирається в кошти. Але звісно, що заміна мереж позбавила би багатьох проблем, адже їхній гарантійний термін експлуатації – 50 років.
Краще це можна зрозуміти з таблиці:
Експлуатаційні показники водопровідної мережі | |||||||||
Трубопроводи |
Термін експлуатації | ||||||||
Матеріал |
Довжина | > 50 років | 25 - 50 років | < 25 років | |||||
км | % | км | % | км | % | Км | % | ||
Сталь | 29,93 | 46,2 | 13,18 | 20,3 | 16,75 | 25,8 | |||
Чавун | 27,44 | 42,3 | 18,77 | 29,0 | 8,67 | 13,4 | |||
АЦ | 0,96 | 1,5 | 0,96 | 1,5 | |||||
ЗБ | 6,47 | 10 | 6,47 | 10 | |||||
Разом | 64,8 | 100 | 31,95 | 49,3 | 32,85 | 50,7 |
- Тепер, будь ласка, детальніше про водовідведення.
- Система водовідведення складається із самопливних колекторів, каналізаційних помпових станцій, напірних трубопроводів та каналізаційних очисних споруд (КОС). Системою централізованої каналізації охоплено до 80% загальної площі міста, що становить приблизно 3230 га, з яких 600 га становить загально-сплавна каналізація (центральна частина міста), та 2680 га неповно-роздільна система каналізації. Система каналізації експлуатується з 1937 року.
У місті експлуатується близько 72,7 км каналізаційних мереж, з них самопливних колекторів – 34,63 км. Матеріал труб – азбестоцемент, бетон, залізобетон, кераміка, чавун. Діаметри труб від 50 мм до 1200 мм.
Проектна пропускна спроможність системи каналізації і каналізаційних очисних споруд становить 15 тис.м.куб/добу. Загальний обсяг пропущених і очищених у 2007 р. стоків становив 16,9 тис.м.куб/добу.
Каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Коломиї були збудовані у 1984 р., і складаються із комплексу споруд для механічного, повного біологічного очищення стоків та їх доочищення у біоставках, а також із технологічної лінії обробки осаду.
Майже 49,8% каналізаційних мереж мають термін експлуатації від 25 до 50 і більше років. Спостерігається високий рівень аварійності на каналізаційних мережах. Основною причиною аварій є затори. Така ситуація становить загрозу громадському здоров’ю через можливість попадання стоків у водопровідну мережу.
Про експлуатаційні терміни мереж промовисто свідчить таблиця:
Експлуатаційні показники системи водовідведення – м.Коломия | ||||||||
Колектори |
Термін експлуатації |
|||||||
Матеріал |
довжина |
> 50 років |
25 - 50 років |
< 25 років |
||||
км |
% |
км |
% |
км |
% |
км |
% |
|
Азцем |
4,09 |
10,4 |
|
|
0,11 |
0,3 |
3,98 |
10,1 |
Бетон |
17,04 |
43,4 |
12,24 |
31,2 |
4,80 |
12,2 |
|
|
Залізобетон |
11,53 |
29,3 |
|
|
0,44 |
1,1 |
11,09 |
28,2 |
Кераміка |
1,97 |
5,0 |
|
|
1,97 |
5,0 |
|
|
Чавун |
4,67 |
11,9 |
|
|
|
|
4,67 |
11,9 |
Разом | 39,30 |
100 |
12,24 |
31,2 |
7,32 |
18,6 |
19,74 |
50,2 |
- Найактуальнішим для людей завжди є питання тарифів. Які вони в Коломиї відносно інших міст і яка ситуація з фінансами на вашому підприємстві?
- Комунальне підприємство "Коломияводоканал" є комунальною власністю міста, тобто воно належить територіальній громаді. За 2008 р. загальна реалізація послуг становила:
води – 1672,4 тис.м куб.,
послуг з каналізації – 2005,2тис.м куб.
Розподіл реалізації по групах споживачів показує, що основним споживачем послуг є населення.
Діючі тарифи для населення становлять:
- за 1 м3 води – 2,46 грн.
- за 1 м3 стоків – 1,79 грн.
Основними статтями видатків водоканалу є електроенергія, податки, оплата праці. На даний час і надалі для підприємства залишається пріоритетним економія електроенергії.
Ріст цін на електроенергію, паливо, матеріали, а також зміна мінімального розміру заробітної плати зумовлюють невідшкодування тарифів на послуги, тим самим на підприємстві є недостатньо обігових коштів.
Найбільшу частку у дохідній частині водоканал має одержувати за свої послуги від населення. Нажаль оплата населення є дещо незадовільною.
Порівняльна таблиця вартості
Тариф | Вартість | Скільки це є |
Водопостачання | 2,97 | За 1000 л. води (100 відер води) можна придбати - 1 півтора літрову пляшку води, 1 пляшку пива |
Водовідведення | 2,18 | 1000 л. стоків 100 відер води |
Чи готові Ви за 5,15 грн. принести 100 відер води хоча б на 3 поверх і винести воду, яку Ви використали?
На даний час економічно обґрунтовані тарифи для населення на послуги водопостачання - 2,97 грн. за 1 м3 та на послугу водовідведення - 2,18 грн. за 1м 3 стоків. Тарифи на послуги водопостачання та водовідведення забезпечать фінансову стабільність підприємства. Дадуть змогу уникнути надзвичайних аварій та негативних наслідків, збережуть та підтримуватимуть у належному стані водопровідно – каналізаційне господарство м.Коломия.
Сьогодні ми повинні прийняти правильне і виважене рішення: чи потрібен водоканал? Чи подавати воду за графіком чи постійно?
Чи потрібна нашим дітям за 3-4 роки вода?
Ось чому останнє слово буде за мешканцями, бо їхня оплата за воду є основним джерелом доходів водоканалу і від їхньої підтримки та розуміння залежить, чи ми будемо мати у своїх домівках найдорожчий скарб на землі – чисту воду.
Моніторинг тарифів на послуги водопостачання та водовідведення по Івано-Франківській області для населення станом на 1 квітня 2009 року
Населений пункт | Вода, грн/м3 | Стоки, грн/м3 | Разом |
Галич | 3,30 | 3,00 | 6,30 |
Городенка | 3,97 | 2,65 | 6,62 |
Долина | 2,94 | 2,34 | 5,28 |
Івано-Франківськ | 2,0 | 1,37 | 3,37 |
Калуш | 2,75 | 1,25 | 4,0 |
Косів | 6,70 | 3,64 | 10,34 |
Надвірна | 4,82 | 3,84 | 8,66 |
Рогатин | 5,33 | 5,47 | 10,80 |
Снятин | 6,03 | 3,10 | 9,13 |
Тисмениця | 2,76 | 3,50 | 6,26 |
Коломия | 2,46 | 1,79 | 4,25 |
Тарифи у інших містах, зокрема, у Івано-Франківську є меншими за рахунок більшого споживання промисловими підприємствами, а також різних дотацій.
- А за яким принципом узагалі формуються тарифи?
- Цьому передує всебічний аналіз діяльності підприємства. Основою для перегляду тарифу є ріст цін на енергоносії, паливо-мастильні матеріали, зміна розміру мінімальної заробітної плати. Перед затвердженням тарифи перевіряються у ціновій інспекції, антимонопольному комітеті та на місцевому рівні. Час – від початку перегляду до прийняття тарифів - 5 місяців. Категорично не входять у тариф понаднормативні втрати. Завищення тарифу карається законом у п’ятикратному розмірі від нарахування.
- Можете назвати, яка заборгованість існує на вашому підприємстві, і хто найзлісніший неплатник?
- Заборгованість станом на 01.05.2009 р. становить 884,9 тис. грн. Найбільша заборгованість по вулицях:
1. Мазепи – 70145 грн.
2. Богуна – 39302 грн.
3. Леонтовича – 45894 грн.
4. Привокзальна – 15783 грн.
5. С.Стрільців – 50245 грн.
6. Яворницького – 18954 грн.
7. Бандери – 43116 грн.
8. Чайковського – 29293 грн.
9. Лисенка – 87477 грн.
10. Палія – 28247 грн.
Тепер перейдемо до заборгованості по абонентах:
1. Олійник Р.Р. – Пекарська 18/5 – 3253,46 грн.
2. Козак Т.М. – Рибальська 7/2 – 3291,92 грн.
3. Никифорук І.І. – Л.Українки 12/53 – 3106,71 грн.
4. Савчук М.М. – Грушевського 5/2 – 4020,70 грн.
5. Благий Д.П. – Грушевського 19/6 – 5520,73 грн.
6. Мигович П.Ф. – Грушевського 71/1 – 4858,28 грн.
7. Марціновська Г.М. – Мазепи 236/13 – 4992,69 грн.
8. Ружанська Г.П – Мазепи 248/9 – 3840,08 грн.
9. Шкуркіна Л.О. – Мазепи 250/49 – 3095,11 грн.
10. Клепус І.О. – С.Стрільців 3/6 – 3133,59 грн.
11. Курносов Д.А. – С.Стрільців 23/61 – 5208,72 грн.
12. Гудзь В. – С.Стрільців 25/63 – 4671,08 грн.
13. Гнатюк В.В. – Чайковського 44/29 – 3848,91 грн.
14. Залуцька Ю.В. – Шкрумеляка 41/14 – 5725,15 грн.
15. Гуцуляк Ю.М. – Лисенка 20/37 – 6283,35 грн.
- А як борються із боржниками у світі?
- Як такого світового досвіду боротьби із неплатниками нема. Там люди мають іншу свідомість: якщо придбано будинок і підписано договір про надання послуг комунальними службами, то нікому навіть у голову не приходить ухилятися від виконання умов цього договору, тобто, від оплати. Інакше там розмова коротка – негайне виселення. Там усі розуміють, що своєчасна оплата наданих послуг і недопущення накопичення заборгованості є важливими умовами фінансової стабільності комунальних підприємств.
- Чи є у вас якісь напрацювання з впровадження нових, енергоощадних технологій?
- Зрозуміло, що будь-які починання потребують капіталовкладень. Ми у цьому питанні маємо велику надію на кредит Світового банку, який відкриє нашому підприємству перспективу отримання 20 млн. грн. Це би дало можливість замінити усе енергоємне помпове обладнання на водозабірних спорудах, помповій станції 2 підйому води у Шепарівцях, а також 5 км водопроводу. Якби вдалося це зробити, то енергоємність скоротилася б на 24 відсотки, а це чимало! Також програмою реформування для нас передбачено 54 млн. грн.. – на термін за 5 років – з 2005 до 2010 року. Наразі за 4 роки нам виділено лише 5,3 млн. грн., а це всього 9,6 відсотків від обіцяного. То про що можна говорити, коли ні обіцяних коштів нема, ні споживачі не поспішають розплачуватись?..
- Усе ж, які у вашого підприємства перспективи?
- Зараз представники американської фірми "CHLORIMAX" в Україні – фірма "Оніко" - проводить у нас пуско-налагоджувальні роботи установки з очищення води "Охі". Це перша в Україні установка, яка дасть можливість покращити якість води і довести її до світових стандартів. Її ціна – півтора мільйона, поки що установка у нас проходить випробування, нам дали її безоплатно. Її особливість – очищення води без хлорування, застосовується звичайна кухонна сіль, що позбавляє побічних ефектів.
Крім цього, водоканал співпрацює із Запорізькою фірмою, представником німецької фірми, - по повному очищенню питної води. Запровадження їхнього досвіду дасть можливість максимально очищувати воду на водозабірних спорудах і довести рівень її очищення до нуля. Процес, який збираємося в себе запровадити, має назву система мембранної фільтрації "PALL ARIA". Наразі ми обговорюємо всі нюанси проекту, ціна якого – у межах 20 млн. грн. Тож коломиянам варто задуматись: чи легковажно ставитись до оплати за послуги нашої служби, чи виявити свідомість і допомогти місту мати воду світових стандартів.
Автор: Маґда НИКОЛИШИН, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі