друкувати


Коломийське студентство стурбоване: де брати гроші на перездачі?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-05-04 10:25:13
14 квітня Кабінет Міністрів України прийняв рішення дозволити державним вузам платні перездачі екзаменів і заліків. Крім цього, платними стануть також різні відпрацювання: практичні й лабораторні роботи, семінари, пропущені без поважних причин, а на додачу – ще й за додаткові консультації, студентські квитки та залікові книжки теж треба буде заплатити рідному вузові.

Мій племінник, який навчається у Коломийському коледжі права і бізнесу, сприйняв цю новину спокійно і навіть іронічно. Каже, що у них, у приватному закладі, така система діє уже давно, від початку його навчання (він уже на третьому курсі). Там треба платити геть за усе, навіть за пропущений без поважної причини навчальний день. А контрольні, перездача заліків, екзаменів, - навіть обговоренню не підлягає, усе має свою визначену ціну, причому, далеко не символічну. У цьому навчальному закладі уже ніхто нічому не дивується, бо навіть плата за навчання може протягом року зростати, - на коефіцієнт інфляції, відносно до курсу долара. І ніхто тут не переймається тим, що на початку навчального року підписуються договори, де обумовлюється сума вартості навчання за увесь рік наперед.

А ось донька подруги, яка є студенткою Коломийського інституту, розказувала, що її друзі не на жарт стурбовані. Адже протягом навчання бувають різні ситуації, хто був студентом, той знає. І мова не йде про сачкування. Студенти найбільше переймаються тим, чи не почнуть викладачі цілеспрямовано "завалювати" їх на іспитах. Адже простежується чітка закономірність: чим більше претендентів на перездачі, тим більшим буде заробіток педагогів. Ніхто ж не може гарантувати, що викладачі будуть підходити до цього питання виважено і об’єктивно. Це нагадуватиме звичайне ремісництво: педагоги не будуть думати про якість навчання, а про те, як би "урвати" чим більшу суму зі студентів. Адже, як відомо, через фінансову кризу уряд не зможе забезпечити у повному обсязі виплату стипендій і зарплат викладачам, тож платні послуги у навчальних закладах будуть спрямовані на зарплату педагогам. Напрошується логічне запитання: а де мають заробити собі на стипендію студенти, та ще й без відриву від навчання? Ця знайома дівчинка схвильовано зауважила, що хоч як старайся, від проколів ніхто не гарантований, тим більше тепер, коли у викладачів з’явився потужний грошовий стимул. Отож вона резонно вважає, що таке нововведення добряче вдарить по кишені їхній сімейний бюджет. – Я добре вчилась, знала, що тільки у "державній" групі зможу здобувати вищу освіту, бо платне відділення мої батьки не потягнуть, - зізнається дівчина, - там і так витрат вистачало, але якось давали раду. Тепер мамі на роботі зарплату врізали, зняли усі доплати, в загальному її платня зменшилась на третину. Батько теж працює на двох роботах, бо в нас ще менша сестричка вчиться у педколеджі. Тепер, як вималювалась перспектива за все в інституті платити, фактично, скидатись викладачам на зарплату, моя мама всерйоз задумується над тим, щоб їхати десь за кордон. Інакше ми не витягнемо цю науку…

Залишається тільки чекати, у що виллється таке нововведення нашого Кабміну, яке багато хто вважає звичайним узаконенням і так діючих хабарів. Бо студентство, як відомо, народ гарячий, так просто заробляти на собі не дасть…

Автор: Маґда НИКОЛИШИН, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі