друкувати


Цим авто їздив сам рейхсканцлер Мартiн Борман (фото)

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-02-09 01:09:18

Старовинне авто із шофером у водійській уніформі 1930 років. Таку дивовижу мають можливість оглядати сотні івано-франківців біля міського озера. Місцеві багатії замовляють на весілля ексклюзивну машину аж з Кам’янця-Подільського. Колись на "Хорсі" 1933 року випуску, за словами господаря Володимира Сiрмана, їздив сам німецький рейсканцлер Мартiн Борман.

Вийшовши декілька років тому на пенсію, пан Сірман не уявляв собі життя без автомобілів. Колишній шофер-дальнобійник, витираючи скупу чоловічу сльозу, говорить, що таку велику любов до машин він не може пояснити. У перші дні, коли він не їздив у рейси, йому щодня снилося, як гуде мотор. Отож Володимир Сірман вирішив продовжити своє шоферування, але вже на ретроавтомобілях.



А на красені, який він привіз на Прикарпаття, їздив сам рейхсканцлер Мартiн Борман. Згодом авто як подарунковий трофей переможця перейшло у спадок якомусь радянському генералу. Вiд нього машина опинилася у львiвського автолюбителя Юрія Бучка, який, у свою чергу, продав її Сірманові.

Машина пану Володимиру дісталася у непоганому стані, але він зробив із неї просто лялечку, витративши, до речі, чималеньку суму. Деякі деталі чоловік виготовив сам, а на деякі чекав місяцями. Їх на спецзамовлення привозили з Києва "Такий ремонт і оновлення недешеві, - зізнається подільський водій, - отож і доводиться заробляти на туристах та молодятах.

Але замовлень, на щастя, у Володимира Сірмана завжди вистачає. У Кам’янці-Подільському вже навіть склалася традиція, що ті пари, які їдуть до шлюбу машиною Бормана, житимуть довго і щасливо, і до старості матимуть добре здоров’я та гарно виглядатимуть, як оте авто. Напевно, хтось із прикарпатців також почув цю прикмету, а ще й грошики у молодят чи їхніх батьків ведуться. Отож чому б не спробувати за кілька тисяч перевірити весільний забобон?

Відкрити таємницю, скільки він отримав за приїзд до Івано-Франківська, Володимир Ферапонтович відмовився. Каже, що говорити про це не буде, бо в нього є чимало заздрісників, які часто його непокоять, адже не один багатій хотів би похизуватися стареньким "німцем".

На сьогодні Володимир Ферапонтович є членом відомого одеського клубу Уточкiна, до якого належать власники раритетних машин. Колись, окрiм "Хорха", у Сірмана були кабрiолет "Мерседес", який він продав нiмцям, та американський "Уiллiс".

Щодня чоловік "працює" у рідному Кам’янці-Подільському, біля відомої фортеці. В місті з древньою історією приїжджих гостей з України та закордону завжди вистачає. Отож, окрім оглядин величної історичної споруди та чудових краєвидів, катання на раритетному авто є неабиякою забавою для туристів. Хоча для багатьох приїжджих така розвага не по кишені. Для таких - фотосесія. За цю послугу дядько Володимир бере від п’яти до 15 гривень. Деяким студентам та старшим людям чоловік дозволяє знимкуватися безкоштовно.

Старенький "Хорх" та його колоритний власник у шоферській уніформі 1930-их років часто стають і своєрідними мистецькими об’єктами. Багато закордонних художників, які приїжджають до Кам’янець-Подільська малювати фортецю зупиняються біля Сірмана і зображають автомобіль та його власника.

Не має Сірман спокою і від місцевих та приїжджих багатіїв. Пан Володимир розповідає, що на його машині катаються такі люди, про яких він навіть вголос говорити не хоче. Звісно, що ні про яку платню від них і мови не може бути. Але деякі й самі значні суми платять.

Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі