друкувати


А у нас в Росії газ. А у вас...

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-01-10 11:33:35

По ідеї, у кого газ - той і встановлює правила. Щоправда, є ще газопровід і транзит - а значить все ускладнюється. Новорічні "газові" конфлікти між Україною і Росією вже стали одним із символів свята.

Варто простежити, як змінювалася ціна на газ для України в останні роки. У 2004 році газ для України обходився в 50 доларів за тисячу кубів туркменського палива, а російський і зовсім безкоштовно: бартером в рахунок транзиту. У 2005-му розгоряється перший конфлікт-звинувачення, в результаті якого "Нафтогаз" повернув борги за нібито вкрадене паливо. У підсумку і газ, і транспортування починають оплачувати грішми. У 2006-му після того, як Росія вперше перекрила постачання газу Україні, у схемі з'являється посередник - RosUkrEnergo, який купував газ по 230 доларів, змішувати його з середньоазіатським газом, і продавав Києву по 95 доларів. У 2007-м без шуму і без склок був підписаний новий договір про ціну в 130 доларів. У 2008-му розгорівся скандал: Україна викреслила з ринку спільне підприємство RosUkrEnergo і "Нафтогазу" - "Укргаз-Енерго" - і спробувала позбавитися від RUE, прагнучи перейти на прямі контракти з "Газпромом". Незважаючи на зустрічі вищого керівництва обох країн і кілька підписаних меморандумів, предметно домовитися не вийшло. У підсумку - з 1 січня 2009 року постачання газу в Україну припинені, а основні баталії (поки що словесні) розгортаються навколо ціни на газ.

Вмінню росіян торгуватися можна лише позаздрити: після того, як українська сторона відмовилася купувати газ по 250 доларів, "Газпром" зробив пропозицію, від якого важко відмовитися, - тисячу кубів по ... 450 доларів. За словами Олексія МІЛЛЕРА, тільки так можна повернути "Нафтогаз" за стіл переговорів.

І якщо б у цьому діалозі брали участь тільки Україна і Росія, то він нічим би не відрізнявся від переговорів минулих днів. Але через відсутність остаточної угоди недолік газу відчуває і Європа. Причому розібратися, чия ж у цьому вина - України як транзитної країни або Росії як постачальника - досить складно. Проблеми з постачанням відчули вже в Чехії, Греції, Угорщини, Румунії. Сторони активно намагаються залучити Європу до вирішення спору, але та залучатися не поспішає, обмежуючись закликами до Києву та Москві домовитися полюбовно.

На сьогодні головним питанням є як довго протягне Україна без російського палива? Керівник Секретаріату президента України Олександр ШЛАПАК заявив про те, що запаси палива дозволяють забезпечити газом не тільки себе, але і європейських споживачів в 2009 році. Україна добре підготувалася до осінньо-зимового періоду: в підземних сховищах накопичили достатньо газу. До того ж не вщухають розмови про те, що Україна буде розвивати атомну енергетику, благо, запаси урану в країні дозволяють вийти на рівень самозабезпечення.

З іншого боку, запасів газу України все одно навряд чи вистачить для забезпечення нормальної роботи всієї газотранспортної системи нашої країни. А Росія вже почала скорочувати обсяги транзиту через Україну, направляючи газ через Білорусь і "Блакитний потік". І хоча поки що ці розміри не дуже істотні, "Нафтогаз" у своїх заявах вже вказав на те, що такі дії "Газпрому" можуть привести до непередбачуваних наслідків для ГТС Європи.

Йдемо далі. Якщо Росія не постачає нам газ, а також скорочує обсяги транзиту, то де ж вона буде зберігати вже видобутий газ? На думку В'ячеслава КНЯЖИЦЬКОГО, радника з енергетичних питань місії України при ЄС, російські сховища заповнені, і треба буде або спалювати газ, або глушити свердловини. До того ж у Росію йде газ з Туркменії, і навіть переспрямування блакитного палива по інших транзитних коридорах не дозволить прокачати всі обсяги.

Що буде з ціною на газ для України? Олег ДУБИНА, голова "Нафтогаз Україна", називає прийнятною ціну в 201 долар за тисячу кубометрів. "Ціна в 250 доларів за 1 тисячу кубометрів, на якій наполягає" Газпром ", є економічно необгрунтованою і неприйнятною", - заявив ДУБИНА. Звучала згода купувати газ по 235 доларів, але при цьому підвищувалася б плата за транзит газу в Європу. (Тут варто зазначити, що за останні 3 роки вартість російського газу для України зросла в два рази - з 95 до 179 доларів за тисячу кубів, а ось ставка транзиту збільшилася всього на 6% - з 1,6 до 1,7 долара.) "Газпром" же, у свою чергу, називав ціну поставок на рівні 450 доларів. Але незважаючи на десятки заяв, очевидно, що сторони скоріше всього лише створюють видимість переговорів, не роблячи реальних кроків назустріч один одному.

Крім об'єктивних причин, ніби узгодження ціни на паливо, російські ЗМІ відзначають ще один камінь спотикання, який заважає підписанню договору. Причина ця - перманентна політична криза. Російські експерти вважають, що Тимошенко, Ющенко і Янукович заважають і не дають один одному залагодити газовий конфлікт, тому що той з них, кому це вдасться, отримає вагомий козир на майбутніх президентських виборах. Крім цього, всі ті ж експерти відзначають, що Україна не хоче витрачати наявні гроші на оплату газу, тому що кошти планується витратити на передвиборчі проекти, замасковані під держдопомогу, і політичну боротьбу.

Але на подібні навколополітичні домисли є контраргумент - спільна заява президента Віктора Ющенка та прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Ця заява демонструє дивовижну одностайність у цьому питанні з української сторони, а також нівелює всі можливі спроби опонентів домовлятися з українським керівництвом окремо. Керівники держави своєї загальної позицією значно зміцнюють позиції України в цій суперечці.

Які приховані наміри Москви? Як вже було сказано, газу в підземних сховищах України вистачить на якийсь час. Замінити Україну як транспортера не є можливим - принаймні поки що, - тому що обхідні труби через Білорусь або Прибалтику просто не можуть здійснити транзит в необхідному обсязі. Припинити подачу газу Києву без проблем з поставками палива в Європу теж технічно неможливо. Загалом, ситуація така, що Україна зараз потрібна Москві не менше, ніж російський газ Києву. Дуже ймовірно, що Кремль розраховує на невдоволення Європи, яка зможе тиснути на Україну. Але все одно ситуація здається досить ризикованою. Адже якщо Росія розраховує отримати своє хоча б в інших конфліктних питаннях, їй все ж таки рано чи пізно доведеться домовлятися з Києвом. А поки йдуть пошуки спільної мови в цьому діалозі, Господарський суд Києва заборонив компанії "Нафтогаз України" в 2009 році здійснювати транзит російського газу за ціною 1,6 долара ...

Газові скандали нікуди не зникнуть з нової історії двох країн-сусідок, поки не буде підписано довгострокову угоду або поки Україна і Росія не встановлять новий діалог - спокійний і конструктивний. Адже взаємні звинувачення в крадіжці газу або завищенні ціни ні до чого доброго все одно не приводять: одні, як і раніше, не платять, а інші все так само не знижують ціну. І це при тому, що ціна на газ в 400 доларів не влаштовує нікого: для України це буде означати реальну небезпеку колапсу економіки, а для Росії - проблеми з транзитом і виконанням європейських зобов'язань.

Автор: Ирина Чернуха
Джерело: Подробности
Обговорити на форумі