друкувати


Зовнішня політика України була послідовна

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-01-06 11:00:03

Інтернет-видання "Главред" наводить коментар заступник генерального директора — директора міжнародних програм Центру Разумкова Валерія Чалого (на фото ) про зовнішньополітичні підсумки 2008 року.

"Я б оцінив зовнішню політику в 2008 році в рамках мистецтва можливого. Маю на увазі те, що внутрішньополітичне протистояння та внутрішньополітична нестабільність не давали можливості ефективно здійснювати зовнішню політику. Думаю, українська зовнішня політика була послідовна, але не збалансована на стратегічних напрямках. Лінія відносин з Росією була перевантажена емоціями, ідеологією і там було менше прагматизму. Звичайно, це призвело до переосмислення ситуації і пошуку вже в кінці року зміни тональності і тактики на російському напрямку. Що стосується внутрішньої збалансованості зовнішньої політики, то думаю, необхідно було приділяти увагу питанням історичної пам’яті, правам людини, що абсолютно вірно, але це не повинно домінувати в зовнішній політиці, тому що є багато питань, пов’язаних з інвестиціями, економічною ефективністю.

Думаю, можна говорити про успіх на європейському напрямі. Адже це був рік запуску механізмів, які, сподіваюся, у майбутньому дадуть результати нового рівня інтеграції України в Європейський Союз. Маю на увазі початок інтенсивних переговорів щодо угоди про асоціацію, розпочаті переговори про скасування візового режиму для українців у майбутньому, йде серйозна робота над зоною вільної торгівлі, яка стане частиною майбутньої угоди. Крім того, є дуже серйозні напрацювання у секторній взаємодії з ЄС.

Що стосується євроатлантичної інтеграції, то цей рік був досить суперечливим. З одного боку, було ухвалено безпрецедентну заяву про те, що Україна стане членом НАТО. З іншого боку — кроки, яких вживало наше зовнішньополітичне відомство, не завжди приносили бажаний результат.

З приводу інших стратегічних відносин був успіх у напрямку взаємодії стратегічного партнерства зі США. Хартія про стратегічне партнерство між Україною та США — це дійсно чіткий сигнал з боку цієї важливої країни про підтримку безпеки і демократичного розвитку України.

В цілому, думаю, що для зовнішньої політики цей рік був перехідним. З багатьох питань просто вдалося утримати позиції. Тут, зокрема, йде мова про недопущення змін до Конституції, які б, в тому числі, призвели до зміни визначених у законодавстві пріоритетів зовнішньої політики. У цьому заслуга принципової позиції, яку зайняв Президент як гарант конституції.

В останні роки російсько-українські відносини були непростими. Вони поєднували і взаємодію, і суперництво, і конфліктність. Звичайно, викликом для україно-російських відносин став грузино-російський військовий конфлікт. І хоча Україна виходила з міжнародного права і власного законодавства, цю підтримку Грузії офіційний Кремль сприйняв негативно. Світова фінансова криза також не сприяє розвитку цих двосторонніх відносин, тому що є ілюзія, що шляхом пошуку зовнішніх проблем можна пояснити внутрішні негаразди.

Сподіваюся, що наступний рік стане роком розробки з Росією нового рівня відносин, який в новому політичному циклі реалізується на взаємовигідній основі, взаємоповазі, співробітництві на благо, перш за все, людей.

В цілому, наступний рік для України може стати роком випробувань не стільки на предмет територіальної цілісності або суверенітету, скільки на предмет рівня суб’єктності в міжнародних відносинах. Мова йде про здатність країни та суспільства продемонструвати поступальний розвиток. Це стосується інформаційної, економічної та політичної безпеки. Думаю, в наступному році ми можемо зіткнутися із загрозами, подолати які, на мій погляд, можна буде загальною позицією і консолідацією всередині України. Також не думаю, що проблеми, що виникають навколо можливого конфлікту в Криму та інших регіонах України, втіляться в життя, але ми повинні уважніше до них придивитися"– такі зовнішньополітичні підсумки року навів заступник генерального директора — директор міжнародних програм Центру РАЗУМКОВА Валерій ЧАЛИЙ.

Автор: Андрій КАТРИН-МИХАЙЛЕНКО, www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі