"Більше, ніж поцілунки, зворушують душу листи"
Блог О.Полюк | 2012-05-21 02:12:52
«Більше, ніж поцілунки, зворушують душу листи»
Джон Донн, англійський поет
Давно не отримувала листів, так само давно і сама їх нікому не писала. Не тому, що немає кому, а з огляду лише на одну-єдину причину: зараз, коли ми живемо в епоху Інтернету та мобільного зв’язку, майже усі мої друзі, знайомі, однокласники та одногрупники зареєстровані у сучасних соціальних мережах, тому немає необхідності аж надто обтяжувати себе листуванням як таким. Та й кожен з нас, мабуть, відчув переваги віртуального спілкування та листування: і швидкість доставлення блискавична, і мінімальна затрата часу, і ті, хто нам потрібні, завжди знаходяться «по той бік» монітора чи телефону.
Та нещодавно я отримала лист від своєї знайомої, яка уже п’ять років проживає у Латвії. Коли вона їхала за кордон, ми обіцяли одна одній надсилати листи, цікавитися життям та справами. Однак, на жаль, якось не доходило до того, щоб взяти у руки аркуш паперу і ручку, сісти за стіл і написати листа. Завжди знаходилось виправдання, мовляв, нині час дуже цінний, щоб витрачати його на епістолярну творчість, десь іншим разом. Той лист – великий та щирий – я прочитала від початку до кінця і він зворушив мою душу: надто довго я не відчувала нічого подібного від читання звичайнісінького листа. Адже завдяки йому я перейнялася реальними думками, переживаннями і почуттями свого адресанта. Це було якесь дивне незбагненне таїнство – тримати у руках таку довгоочікувану вісточку та читати її на самоті. Усмішку, здивування та подекуди навіть нотки суму бачив той лист на моєму обличчі. Я одразу вирішила відписати листа знайомій. Спочатку підійшла до цього процесу якось нерішуче, не знала, з чого почати, про що писати. Та тільки-но я взяла у руки папір і ручку, як рядки одні за одними лягали на білий аркуш паперу і створили коротеньку розповідь про моє життя за п’ять років. Остання крапка, лист завершено, заклеєно у конверт і відправлено адресату.
Дивно, але цей, здавалось би, непримітний випадок розбудив у мені тугу і ностальгію за листуванням. Схоже, класичний епістолярний жанр перетворюється, як не прикро, на рудимент. Шкода, що вікова традиція листовного спілкування втрачає свою значущість, “есемески” та Інтернет-листування витісняють з нього справжню душевність, котрою зворушували колись листи, які приходили у конвертах. Пригадую, як колись хтось із моїх рідних писав листи родичам у Росію і я несла кидати їх у поштову скриньку біля хати листоноші. На ту скриньку я, тоді ще маленька дівчинка, дивилася допитливими очима і ставила сама собі запитання: «А що далі буде з тим листом, він не загубиться у скриньці?» О дитяча наївносте! Ти щиро вірила у те, що всередині тієї скриньки якийсь фантастичний світ, у якому листи дивом потрапляють до того, кому їх надсилаєш. Та поштова скринька і нині стоїть на тому ж місці, та тільки ніхто не кидає туди листи.
Безумовно, це дуже приємно отримувати листи. Однак лише лист, написаний від руки, хай навіть не надто поетичним і витонченим почерком, зате щирим може торкнутися найтонших струн душі і залишити приємні спогади. Пам’ятайте, не доходять до адресата лише ненаписані листи.