Повернення втрачених заощаджень: Бути реалістами й оптимістами
Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2008-01-28 12:20:14
На адресу редакції надходить чимало запитів від наших читачів (письмово і по телефону) з проханням роз'яснити порядок виплати компенсаційних втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених в установи Ощадного банку СРСР. Ми попросили відповісти на запитання заступника керуючого філією Коломийського відділення ВАТ "Державний ощадний банк України" Наталію ГАВРИЛЮК.
— Скільки вкладників уже звернулося, скільки виплачено грошей, яка сума надійшла?
— Станом на 22 січня зареєстровано по місту Коломия і Коломийському району майже 4,5 тисячі вкладників, з них 1800 уже отримали належні їм виплати, у загальній сумі — 1 мільйон 600 тисяч гривень.
— Якщо людина раніше не зверталася за виплатою по 50 гривень і не має компенсаційного рахунка?..
— Їй треба звернутись у відділення за місцем реєстрації вкладу, щоб там провели перерахунок у гривні. Фактично усі наші відділення в Коломиї знаходяться за старими адресами, а ті, що були на пошті і в гуртожитку на Петлюри, переведені на вулицю Січових стрільців, 39.
— Виплата грошей проводиться з урахуванням отриманих раніше 50 гривень?
— Ні. Незалежно від того, отримала вона чи ні раніше 50 гривень, сума виплачених тепер коштів не перевищуватиме тисячі гривень. До уваги беруться тільки заощадження, поміщені у період до 2 січня 1992 року.
— За яким графіком і в ЯКОМУ режимі працюють відділення банку?
— Інформацію про це ми вивішуємо на вхідних дверях, тому що ситуація змінюється відповідно до вказівок з Києва. Цього тижня ми працюємо за таким графіком: з понеділка по четвер проводимо виплати, у п'ятницю з 8.00 до 17.00 і в суботу з 8.00 до 14.00 — реєстрацію. Реєстрація і виплата проводиться в порядку живої черги.
— Які документи слід подати для реєстрації?
— Паспорт, ксерокопію паспорта (сторінок із прізвищем, ім'ям та по батькові, датою народження, номером та серією паспорта, ким і коли виданий), ксерокопію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, ощадну книжку, заповнити заяву.
— Бланки заяв видаються безкоштовно?
— Хочу наголосити людям, щоб вони ніде не купували бланки, їхня форма змінювалась уже кілька разів, де гарантія, що маєте на руках саме ту, що треба? Не поспішайте і заповнювати бланк, на місці адміністратор, коли дійде до вас черга, допоможе заповнити його. Бланки видаються безкоштовно.
— Є інформація, що людям пропонують купувати не тільки бланки заяв, а й місця у черзі, де виникають різні правопорушення.
— Працівники банку не мають права втручатися в чергу. Якщо в когось є якісь претензії, зауваження, скарги на порушення правопорядку, — слід звертатися до представників правоохоронних органів, які чергують біля кожного відділення. Ми забезпечуємо реєстрацію і виплату, у проведенні яких допомагають адміністратори. Людям слід дослухатися до їхніх порад та рекомендацій і оцінювати ситуацію реально, не допускаючи стовпотворіння й ажіотажу.
— У засобах масової інформації вже не раз з'являлися шокуючі роз повіді про гіркі наслідки від стовпотворіння у чергах — люди непритомніють, вмирають, потерпають і самі банківські працівники. У Коломиї, певне, теж є "гарячі" точки?
— Скажімо, у відділенні, що на вулиці Богуна в Коломиї, люди займали чергу з 12-ої ночі. Зрозуміло, що чергу, в якій було майже 300 осіб, усе одно за день не обслужиш, отож, під кінець зміни вкладники фактично штурмували відділення, паралізували роботу. Ніхто від цього не виграв. Тому у нас прохання до людей: дайте нам можливість працювати в нормальних умовах.
— Передбачалося, що виплата грошей здійснюватиметься через три дні після реєстрації, але так чомусь не виходить.
— Реєстраційні документи ми відсилаємо у Київ, виплата готівки проводиться згідно з надходженнями на рахунок кожної окремої людини, платіжного документа.
— Чи планується відкриття інформцентру, де людина зможе отримати всю інформацію, перш ніж іти в Ощадбанк?
— Навряд чи є із цьому потреба, наші адміністратори нададуть бажаючим вичерпну інформацію.
— По телевізору показували сюжет, як в Одеській області по віддалених селах виїжджали мобільні групи банківських працівників. Чому в нас не можна таке організувати?
— З часом, коли спаде напруга, зменшаться черги, цілком можливо, що наші працівники теж зможуть виїжджати.
— Чи можна вже написати заяву, щоб гроші з ощадкнижки приніс листоноша?
— Наразі ще не розроблено механізм, за яким виплата грошей проводитиметься через "Укрпошту", але для реєстрації людині все одно доведеться спершу звернутися в банк.
— Якщо людина — інвалід, прикута до ліжка, чи може вона розраховувати на допомогу соціального працівника, щоб зареєструватися?
— Так, звичайно. Для цього достатньо мати доручення, завірене навіть в управлінні соціального захисту, а от на отримання грошей довіреність треба оформити нотаріально. Утім, якщо запрацює механізм виплати через пошту, ця проблема зніметься сама собою.
— Виплату можна отримати і в гривнях, і в доларах?
— Так, за бажанням клієнта, про це слід зробити помітку в заяві.
— Якщо на п'яти книжках є по 200 гривень, чи можна з них усіх отримати тисячу гривень, чи виплату одному вкладнику проведуть лише по одній книжці?
— Скільки б книжок і грошей на них не мав вкладник, він отримає лише тисячу гривень. У наведеному прикладі людина з п'яти книжок по 200 гривень отримає тисячу.
— Як отримати гроші по успадкованих книжках, у якій сумі, чи буде це цьогоріч?
— Спадкоємцям померлих вкладників спершу слід звернутися до нотаріуса. Якщо людина померла у 2008 році й спадкоємець вступає у права власності, цьогоріч грошей він не отримає. Якщо право власності на спадщину набуто раніше — отримає тисячу гривень.
— Якщо ощадна книжка втрачена?
— Слід звернутися у відділення із заявою про це.
— Якщо вклад було відкрито в одній області, а нині людина живе в іншій?
— Треба оформити заяву-переказ, форма №143.
— Чи можна отримати гроші із цільових вкладів на дітей?
— Можна, якщо внески зроблено до 2 січня 1992 року. Розрахунки, датовані пізніше, цьогоріч не проводитимуться.
— Чи виплачують з ощадкнижок гроші, отримані у спадок з-за кордону, так звані чеки "Внєшпосилторга"?
— Наше відділення такі виплати не проводить. Людині слід звернутися за місцем реєстрації вкладу.
— Який телефон "гарячої" лінії, куди можна звертатися зі скаргами і пропозиціями?
— По телефону 2-34-64 у місті Коломия і 55-83-10 — в Івано-Франківську.
— І, насамкінець, Ваше побажання, звернення до людей...
— Велике прохання не створювати ажіотаж. У дні реєстрації не утворювати стовпотворіння біля ощадкас. Реально оцінюйте ситуацію, перш ніж ставати в чергу, щоб потім не було розчарувань і нарікань. У чергах прохання вести себе коректно і толерантно. Реєстрація і виплата не обмежені в часі. Хотілося б, щоби люди з розумінням поставилися до того, в яких умовах фізичного і психологічного навантаження ми працюємо.
Автор: Вікторія КОХАН, "Вільний голос"
Обговорити на форумі