друкувати


Українські вікіпедисти ініціюють кампанію за можливість вільно знімати об'єкти у громадських місцях

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2015-01-21 06:15:29

Українські вікіпедисти розпочинають кампанію "Свобода панорами у вільній країні".

Як йдеться у повідомленні організації, мета цієї ініціативи - ухвалення законопроекту про свободу панорами, що зніме обмеження на використання зображень споруд та пам’ятників, що розміщені в громадських місцях.

В рамках цієї кампанії на сторінках української Вікіпедії буде розміщено банер "Підтримай свободу панорами у вільній країні!". Також запущено сайт, присвячений кампанії, і розпочато збір підписів за ухвалення відповідного законопроекту.

"Свобода панорами - це можливість вільно фотографувати, змальовувати чи знімати на відео будівлі та скульптури, які перебувають в громадському місці. При цьому авторські права не вважаються порушеними. За чинним законодавством будь-яке фото сучасної будівлі чи пам’ятника може вважатися порушенням авторських прав, якщо ви не маєте дозволу від їх авторів.

Архітектори та скульптори зазвичай згодні на використання зображень своїх творів за умови зазначення їх імені, але пересічному фотографу важко сконтактувати з ними. Зокрема, саме через відсутність "свободи панорами" в Україні з Вікісховища, сестринського проекту Вікіпедії, нещодавно було вилучено частину фотографій будівлі Верховної Ради України, використання яких неможливе без згоди спадкоємців архітектора Володимира Заболотного", - зазначив голова Правління ГО "Вікімедіа Україна" Андрій Макуха.

Свобода панорами закріплена в законодавстві 83 країн світу, зокрема Австралії, Великобританії, Данії, Ізраїлю, Іспанії, Канади, Китаю, Молдови, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Сінгапуру, США, Угорщини, Швейцарії, Швеції та Японії. Вона також існує у Північній Кореї, а від жовтня 2014 року - і в Російській Федерації.

Наразі українське законодавство дозволяє створення репродукцій творів архітектури та мистецтва без згоди автора лише з метою висвітлення поточних подій і в обсязі, виправданому інформаційною метою. Ініціатори кампанії вважають, що варто дозволити використання зображень та відео творів і в інших цілях - такі як освітні чи промоційні.

На цей час законопроект направлено на розгляд до профільних комітетів Верховної Ради України.

Джерело: Українська правда. Життя