У Івано-Франківську відкривають виставку "Українці для армії: Бофони – грошові документи ОУН і УПА. Народна підтримка визвольної війни 1939-1954 років" - прес-анонс
Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2014-09-15 04:00:53
Цикл виставок на підтримку поранених учасників АТО презентують приватний колекціонер Михайло Коцаба у співпраці з Музеєм визвольних змагань Прикарпатського краю та волонтерами "Поранені SOS".
11.00 - 16 вересня - вул. Тарнавського, 22, Івано-Франківськ
Відкриття виставки "Українці для армії: Бофони - грошові документи ОУН і УПА. Народна підтримка визвольної війни 1939-1954 років"
Бофони - скорочено від "Бойовий фонд" - грошові документи з національною символікою, символікою ОУН і УПА, із фіксованими номіналами чи без них. Бофони видавали населенню в обмін на добровільно внесені кошти уповноважені особи Організації українських націоналістів чи Української Повстанської Армії. Люди допомагали як готівкою (гривні, іноді злоті та рублі), так і продуктами харчування, одягом тощо. В останньому випадку такі пожертви засвідчували бофони без номіналів. Бофони тотожні теперішнім облігаціям.
Окрім суто фінансової ролі бофони також виконували агітаційну функцію, це була частина повстанської пропагандистської роботи. Друкували ці платіжні засоби способом ліногравюри. Серед тих, хто створював дизайн бофонів - відомий український графік Ніл Хасевич та письменник і художник Іван Багряний. Бофони є також проявом мистецької графіки.
На виставці, яка відкриється 16 вересня, будуть показані бофони та документи з приватної збірки франківського колекціонера Михайла Коцаби. Повна колекція - 305 зразків. В експозиції використано понад 150 видів бофонів.
Загалом, упродовж 1939-1954 років було надруковано близько 500 різновидів бофонів, які були у вжитку щонайменше у 12-ти областях України та Білорусі, а також частково на території Австрії, Німеччини, Польщі, Словаччини, та Чехії. Грошові знаки ОУН-УПА та відповідні документи, що будуть представлені в експозиції, відображатимуть три періоди визвольної боротьби українського народу в часи Другої світової війни. Бофони - це пам’ятка історії, яка дає нам уявлення про те, яку потужну підтримку забезпечувало населення своєму національному війську у боротьбі за незалежну Україну і визволення від окупантів.
Серія виставок, яка пройде в Музеї визвольних змагань Прикарпатського краю у Івано-Франківську упродовж 16 вересня - 14 жовтня, буде присвячена показу історичних паралелей жертовності українського народу в період боротьби за українську державність (Перша та Друга світові війни). Бофони, агітки, листівки, плакати, документи ілюструватимуть роль добровольчих формувань у національно-визвольних змаганнях 20 століття, підтримку і взаємодію цивільного населення і української армії. Експонати - з приватної колекції Михайла Коцаби. Виставкові площі, оформлення та екскурсійний супровід - директор музею Ярослав Коретчук.
Синхронно із відкриттям епкспозиції у соцмережі Фейсбук стартує благодійний розпродаж обмеженого тиражу копій експонатів. Поповнення розпродажу - впродовж усього циклу виставок.
Виручені кошти будуть зараховані на благодійний рахунок волонтерської ініціативи "Поранені SOS" й відтак будуть перераховані на допомогу пораненим в АТО прикарпатським бійцям. Звіт подаватиметься в останніх числах вересня, жовтня й листопада. Завершенням проекту вважатиметься 1 грудня 2014 року.
Волонтери висловлюють подяку Михайлу Коцабі та Ярославу Коретчуку, а також усім працівникам Музею визвольних змагань Прикарпатського краю за підтримку благодійного проекту та участь у ньому.