Заява ОПОРИ: Євроінтеграція відкладена незаконно
Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2013-11-23 10:00:20
Громадянська мережа ОПОРА вважає розпорядження Кабінету міністрів України про призупинення процесу укладання Угоди про асоціацію з ЄС таким, що прийнято із порушенням Конституції України, Законів України "Про засади зовнішньої та внутрішньої політики", "Про основи національної безпеки України", рішень Ради національної безпеки та оборони України.
Тіньовий спосіб ухвалення доленосного для країни рішення принижує українське суспільство та дискредитує державу в очах міжнародних партнерів. На жаль, найвищі посадові особи проявили непослідовність у своїх заявах та діях, чим фактично ввели суспільство в оману щодо перспектив підписання Угоди з ЄС.
У межах своєї громадянської відповідальності, активісти ОПОРИ закликають Європейський Союз не давати згоду на практичну реалізацію пропозиції Уряду щодо трьохсторонньої комісії (Україна - ЄС - РФ) із обговорення інтеграційних проблем. Зовнішньополітичний та зовнішньоекономічний вектори розвитку країни знаходяться у виключній компетенції українського народу та двосторонніх відносин Україна - ЄС. Включення третьої сторони в діалог українського суспільства та європейського співтовариства є недопустимим.
21 листопада 2013 року відбулась непересічна подія, КМУ прийняв розпорядження та призупинив євроінтеграційні процеси за тиждень до запланованого Саміту у Вільнюсі. Це рішення суперечить Конституції України та нормам ЗУ "Про засади зовнішньої та внутрішньої політики" (ст.2, ч.3) щодо сумлінного виконання взятих на себе міжнародних зобов’язань. Основний закон чітко розподіляє функції законодавчої та виконавчої гілки влади та встановлює, що Верховна Рада України визначає засади зовнішньої політики, а КМУ забезпечує її здійснення, виконує Конституцію і закони України, акти Президента України.
Зважаючи на те, що статтю 11 ЗУ «Про засади зовнішньої та внутрішньої політики» ніхто не скасовував у частині забезпечення інтеграції України в європейський, політичний, економічний, правовий простір, з метою набуття членства в Європейському Союзі, дії Уряду суперечать законодавству. Урядове рішення також не відповідає ст. 6 Закону України "Про основи національної безпеки України", яка визначає пріоритетом національних інтересів України інтеграцію країни в європейський політичний, економічний, правовий простір. Натомість Рішення Ради національної безпеки та оборони України від 12 березня 2013 р. підтверджувало стратегічне партнерство України з Європейським Союзом.
Парламент є виборним органом, який репрезентує суспільство та виражає інтереси громадян України. Найбільш компромісним та об’єднавчим рішенням за поточний рік стало голосування за заяву Верховної Ради України про реалізацію євроінтеграційних прагнень України та укладання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Під цим документом підписалась конституційна більшість парламенту (316 голосів), а проти проголосувало лише 24 депутати (1 - ПРУ, 1 - позафракційний, 22 - КПУ). Таким чином, дії Уряду суперечать рішенню конституційної більшості ВРУ. У той же час Кабінет міністрів України прийняв розпорядження про призупинення євроінтеграційних процесів у тіньовий спосіб, що дискредитує державу в очах суспільства та міжнародних партнерів.
Непослідовність дій Кабінету Міністрів України та раптове згортання євроінтеграційних процесів свідчить про слабку компетентність органу влади, який лише за тиждень до Саміту зміг виявити нові обставини та ризики від підписання Угоди про асоціацію. Пропозиція Уряду про створення комісії на тристоронній основі (Україна - ЄС - РФ) для опрацювання комплексу питань торговельно-економічних відносин викликає глибоке розчарування. Фактично, посадовці за власною ініціативою пропонують послабити суб’єктність України у міжнародних відносинах, включаючи третю сторону в обговорення перспектив інтеграційних процесів країни. Упевнені, що така позиція Уряду не може бути сприйнята суспільством з точки зору національних інтересів та громадянської гідності.