друкувати


"ТекСТИЛЬ. Динаміка традиції"

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2013-07-30 11:00:48

Під такою назвою у залах Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського відкрилася виставка, що представляє традиційний одяг Коломийщини, творчість народних майстрів та художників у галузі ткацтва.

Виставка присвячена 90-літтю від Дня народження відомого майстра з виготовлення тканих виробів Івана Антонюка та 65-тирічному ювілею Катерини Романенчук. Іван Антонюк (1923-1995, с. Корнич Коломийського району) - відомий майстер декоративно-ужиткового ткацтва. З-під верстату ткача вийшли наволочки на подушки, рушники, серветки, верети, скатерті, килимові вироби. У своїх роботах Іван Васильович зумів зберегти характерні риси ткацького ремесла Коломийщини, вдало поєднавши індивідуальне та традиційне. Роботи майстра є прикладом для творчості сучасних мистців. Свого часу ученицею Івана Антонюка була Катерина Романенчук з села Корнича, яка і сьогодні продовжує традицію вишивки та ткацтва. Майстриня виготовляє ткані сорочки, запаски, скатертини.

На виставці експонується близько 200 зразків традиційних одягових та інтер’єрних тканин з фондів музею та приватних колекцій, роботи відомих мистців ХХ - початку ХХІ століття: Івана Антонюка, Параски Скальчук, Івана Павлюка, Марії Стефак, Світлани і Миколи Костюків, Ганни Вінтоняк, Оксани Литвин і Ярослава Сахра, а також дипломні роботи студентів Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Основною метою виставки є прагнення відобразити розвиток ткацького ремесла, вектор руху традиції у цій сфері, оскільки традиція за своєю суттю не є поняттям сталим, а динамічним. У наших дідів вона була відмінною від уявлення про традицію сучасників, а традиція майбутнього буде відрізнятися від нашої. Проте у своїй сутності ВОНА спільнокоренева. Наше завдання - зуміти зрозуміти та зберегти основний стержень нашої культури, що об’єднує крізь століття та виокремлює націю з натовпу.

На відкритті виставки з вітальним словом виступила директор музею Ярослава Ткачук, яка висловила присутнім майстрам подяку за їхню працю, за те, що вони продовжують традицію ткацтва та вишивки. Відтак ткачів нагородили грамотами за вагомий особистий внесок у розвиток декоративно-ужиткового мистецтва та участь у виставці "ТекСТИЛЬ. Динаміка традиції".

Музичні нотки у виставку додали народний аматорський інструментальний гурт "Прут" (с. Кийданці), які вигравали запальні гуцульські мотиви, а вокальний ансамбль "Мрія" Народного дому с. Воскресинці подарував усім присутнім українські народні пісні у власному виконанні. Оскільки будь-яку виставку одягу не можливо уявити без дефіле, то для відвідувачів був підготовлений показ моделей, які ще краще продемонстрували текстиль у русі, динаміці.

Виставка триватиме до 15 серпня.

Автор: Наталія ГРИЦАК