друкувати


Порядок виїзду дітей та громадян закордон

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2012-05-21 02:00:27

У зв’язку з настанням туристичного сезону керівництво Чернівецького прикордонного загону інформує про те, що щороку в період літніх відпусток збільшується кількість відмов у пропуску через державний кордон, як дітей так і дорослих громадян України. А тому аби уникнути непорозумінь на кордоні, а саме відмови пропуску через державний кордон і повернення назад в Україну, прес-служба Чернівецького прикордонного загону нагадує правила перетинання державного кордону громадянами України та правила перетину кордону з неповнолітніми дітьми.

Правила перетину державного кордону громадянами України:

Перетин кордону громадянами України здійснюється через пункти пропуску, після проходження ними усіх видів контролю, передбачених діючим законодавством нашої держави. Прикордонний контроль передбачає перевірку у громадян паспортів, огляд транспортних засобів, вантажів та іншого майна і пропуск їх через державний кордон. Для прикордонного контролю, громадяни подають посадовій особі пункту пропуску Державної прикордонної служби України паспорти, а у разі потреби й інші документи, передбачені відповідними міжнародними договорами України, які дають право на перетин державного кордону.

До таких документів належать:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичний паспорт;
  • службовий паспорт;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи моряка;
  • проїзний документ дитини (далі за текстом – паспорт), а також інші документи на право перетину кордону, передбачені діючим законодавством та міжнародними угодами України.

У ході перевірки паспортів, посадові особи Державної прикордонної служби України з'ясовують наявність обмежуючих обставин, за яких громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України, а у разі потреби проводять опитування громадян, які прямують через державний кордон для з'ясування питань, пов'язаних з їх пропуском через державний кордон. При наявності обмежуючих обставин, за яких громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України, а саме якщо:

1) він обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю;

2) діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання;

3) проти нього порушено кримінальну справу;

4) він засуджений за вчинення злочину;

5) він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням;

6) він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості;

7) він підлягає призову на строкову військову службу;

8) на нього подано цивільний позов до суду;

9) він за вироком суду визнаний особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції, - паспорт у громадянина може бути тимчасово затримано або вилучено посадовою особою Державної прикордонної служби України.

За умов втрати громадянами України паспорта за межами України необхідно заявити про це компетентним органам країни перебування для отримання довідки, що підтверджує заяву про втрату паспорта. Після цього необхідно звернутися в консульський заклад України у країні перебування для отримання посвідчення для повернення в Україну. Громадянину України ні за яких обставин не може бути відмовлено у в’їзді в Україну.

Окрім вищезгаданого, громадянам нашої країни, які планують виїзд за кордон з неповнолітніми дітьми, слід звернути увагу на більш ретельнішу підготовку документів на право перетину державного кордону. На сьогоднішній день найпоширенішою проблемою для тих, хто подорожує з дітьми є відсутність нотаріально-завірених доручень (дозволів на виїзд за кордон, у супроводі одного з батьків чи інших уповноважених осіб) від батьків дитини. Також, причиною непропуску були недійсні документи для закордонних поїздок, відсутність документів на право перетинання державного кордону, відсутність фото дітей в документах батьків, закінчення дії паспортних документів та технічно несправні документи.

Правила перетину державного неповнолітніми громадянами України:

Громадянам та батькам, які виїжджають з дітьми за кордон чи відправляють дітей з іншими особами, ретельніше ставитися до оформлення документів та нагадуємо, що сьогодні існує наступний порядок для виїзду неповнолітніх громадян України за кордон:

Виїзд неповнолітніх громадян України здійснюється за наявності одного із таких документів:

1. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий дітям – громадянам України, згідно з Правилами оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.04 № 380 (далі – Правила).

2. Проїзний документ дитини, виданий відповідно до Правил.

3. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон одного з батьків, у який, відповідно до Правил, записано дитину, яка прямує у його супроводі через державний кордон. При цьому фотокартка дитини обов’язково вклеюється в паспорт з п’ятирічного віку.

4. Свідоцтво про народження (діти віком до 16 років): лише для поїздок до Російської Федерації, відповідно до пункту 3 Додатка 1 до Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації від 16 січня 1997 року;

Крім цього, правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (доповнено постановою КМУ від 11.07.2007 № 932) встановлено наступне:

Перетин державного кордону для виїзду за межі України громадянами, які не досягли 16-річного віку, здійснюється лише за згодою обох батьків (усиновлювачів), піклувальників (далі – батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними.

Виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків або у супроводі осіб, які уповноважені одним з батьків, за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків, із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків не перебуває у пункті пропуску через державний кордон;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

коли другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис про батька у свідоцтві про народження дитини та відсутній у пункті пропуску;

коли у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким прямує громадянин, який не досяг 16-річного віку або проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік в дипломатичному представництві України за кордоном;

3) у разі пред'явлення оригіналів документів або їх нотаріально посвідчених копій:

свідоцтва про смерть другого з батьків;

рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

Цей порядок виїзду неповнолітніх громадян України за кордон застосовується лише під час їх виїзду за межі території України.

Відповідно до частини 4 статті 1 Закону України „Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”, громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.

Після перевірки, зазначені документи обов’язково повертаються.

Керівництво Чернівецького прикордонного загону закликає громадян та батьків, а також організаторів туристичних поїздок ретельніше ставитися до оформлення своїх документів та до документів дітей, що виїжджатимуть за кордон під час літніх канікул.

Автор: Сергій БРОВКО, начальник прес-служби Чернівецького прикордонного загону