Польща виступила проти євроінтеграції України
Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2011-07-05 03:29:19
Головуюча в ЄС Польща не має наміру підтримувати згадування європейської перспективи України в угоді про асоціацію. Тим часом стало відомо, що Київ ще в 2008 році зобов'язався відмовитися від претензій на згадку про перспективи членства в Євросоюзі, що було однією з умов початку переговорів за цією угодою.
Як пише видання "Коммерсант-Украина", посол Польщі в Україні на прес-конференції в Києві представив програму польського головування в ЄС.
За словами Генріка Літвінa, Варшава планує підписати договір про вступ до ЄС Хорватії, а також домогтися прогресу в переговорах про членство з Ісландією і Туреччиною. При цьому польські дипломати окремо задекларували готовність "знайти всі можливості" для продовження переговорів зі Стамбулом.
Видання зазначає, що в 41-сторінковій програмі Україна згадується лише в парі з Молдовою - з цими країнами Польща має намір досягти прогресу у процесі укладання договору про асоціацію, створення зони вільної торгівлі та реалізації плану дій щодо лібералізації візового режиму.
Відсутність згадок про подальше зближення Києва і Брюсселя посол пояснив тим, що багато членів ЄС поки не готові говорити про європейське майбутнє України. "У програму головування вписується не те, що було б добре з точки зору Варшави, а те, в чому можливе досягнення консенсусу країн-членів ЄС", - сказав він.
Видання пише, що Україна наполягає на згадці перспективи членства у майбутній угоді про асоціацію з ЄС. Заступник голови МЗС Павло Клімкін, який очолює переговорну групу щодо угоди про асоціацію, раніше заявляв, що Київ погодиться підписати документ лише в разі фіксації в його тексті "чіткої європейської перспективи України".
Тим часом стало відомо, що ще в 2008 році президент Віктор Ющенко пообіцяв президенту головуючої тоді в ЄС Франції Ніколя Саркозі, що Київ не буде вимагати включення цього пункту в текст майбутнього договору. "Коли ми домовлялися з Саркозі (про початок переговорів щодо угоди про асоціацію), частиною цієї домовленості було те, що в тексті угоди не буде перспективи членства", - розповів колишній заступник глави секретаріату президента Олександр Чалий.
Як відомо, Саркозі як чинний президент Франції має процедурні можливості блокувати переговори з Україною, якщо домовленість з ним буде порушена. Чалий вважає, що Києву слід зосередитися на досягненні реальних цілей у переговорах про асоціацію. "Враховуючи нинішню ситуацію в ЄС, отримання нами перспективи нереально. Нам варто відкинути цю ідею і закінчувати переговори якомога швидше", - пояснив він.
У той же час в МЗС повідомили, що не мають наміру відступати від раніше визначеної переговорної лінії. "Ми продовжуємо наполягати, що така фраза (про перспективу членства) повинна бути в політичній частині угоди", - заявив директор департаменту політики та безпеки МЗС Олександр Александрович, висловивши впевненість, що більшість рядових жителів ЄС підтримує подальше зближення Києва і Брюсселя.