М.Вишиванюк: Наступного року фестиваль «Медовий Спас в Коломиї» стане обласним цілющим святом
Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2010-08-16 01:00:03
15 серпня, на свято Маковея, голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк взяв участь у першому відкритому фестивалі «Медовий Спас у Коломиї». Ініціювали медовий фестиваль директор Музею історії міста Коломиї відомий краєзнавець Микола Арсак і настоятель Успенського собору УПЦ о. Микола.
Пишним короваєм з цілющим медом і запашним маковійським букетом зустрічали Михайла Вишиванюка, голову райдержадміністрації Михайла Негрича та та міського голову Юрія Овчаренка юні учасники художньої самодіяльності. Відбулося освячення меду.
Михайло Вишиванюк, вітаючи земляків-коломиян і гостей писанкової столиці з «величним традиційним святом Маковея», запевнив, що наступного року «Медовий Спас в Коломиї» стане «обласним цілющим святом за участі пасічників з усіх куточків області та за духовної підтримки усіх конфесій».
Михайло Негрич вручив грамоти і подяки від райдержадміністрації знаним пасічникам, в тому числі гостям-бджолярам зі Снятинщини і Тернопілля.
Довкола Музею історії міста Коломиї підприємці-бджолярі жваво торгували цьоголітнім медом, а учасники свята і його численні гості мали нагоду оглянути святкову музейну експозицію «Бджоли у мистецтві і житті» .
Довідка. На Маковея у церквах України і Прикарпаття зокрема святять воду, квіти й мак.
«Маковійську квітку» роблять з городніх квітів та лісових квітів. Пишний букет складається з чебрецю, чорнобривців, васильків, нагідок, польових сокирок тощо. Додають й голівку невеличкого соняшника, і все це колись перев’язували червоною стрічкою. Голівки маку в’язали в окремий букет.
До речі, колись святили й дикий мак . В народному знахарстві він вживається як засіб проти чародійства: вважалося, що цим маком треба обсипати дім, і тоді всі відьомські хитрощі зникнуть.
Кожна квітка в букеті мала своє призначення. Так, м’ята мала оберігати сім’ю від усякої напасті й додавати здоров’я, ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлювався з небесним світилом, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.
Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни. Весною мак розсівали по городу, а засушені квіти на Благовіщення вплітали дівчатам у волосся – «щоб не випадало».
Свято Маковея у народі має ще декілька назв: Перший Спас, Спас на воді, Медовий спас. Вважалася, що вода на свято Маковея є цілющою.
У Перший Спас починається Успенський піст, він триває два тижні.
У народі кажуть, Перший Спас – це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки, які «весну починають і осінь накликають».