друкувати


Християни відзначають день Святого Миколая

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-12-19 03:27:20
Православні та греко-католики згадують у суботу, 19 грудня, Святителя Миколая, архієпископа Мир Лікійських. Святий Миколай приносить дітям подарунки пд подушку, а дорослі звертаються до нього по допомогу в сільських справах.

Святий Миколай Чудотворець вшановується як захисник простих людей, покровитель мореплавства, торгівлі та землеробства, опікун бідних і сиріт.

За Житієм, Святий Миколай народився 260 року у місті Мірі Лікійській (Мала Азія). Був пресвітером, єпископом. Заради порятунку людей творив чудеса.

В Україні на честь святого Миколая збудовано багато храмів. Відомі його чудотворні ікони. Надзвичайно шанували цього угодника Божого запорізькі козаки. Майже усі християнські народи мають звичай обдаровувати малих дітей у ніч з 18 на 19 грудня. Адже святий Миколай - ще й покровитель та вихователь дітей.

Опівночі Чудотворець заходить до кожної оселі разом зі своїми помічниками - Ангелом і маленьким чортиком Антипком. Ангел роздає подарунки чемним дітлахам, Антипко розносить різки неслухняним. Усе це складається до торбинки й кладеться разом з печивом-"миколайчиком" дитині біля подушки.

У народній свідомості Микола Угодник виступає як селянський і взагалі як народний святий. Він - помічник і в ратному, і в селянській справі: "Нікола на море рятує, Нікола мужику віз піднімає". Він - Спаситель від всякого зла, організатор шлюбних уз і подружнього щастя, "про всяк час допомагає", "Микола на порозі - допомагай мені в дорозі".

Свято Миколая Угодника в народі називався Нікольщіной. Селяни всього села складалися, варили пиво, ставили усім світом в церкві свічку і правили молебень про послання на них усіх благ. Після чого починалося частування поселян брагою, пивом і пирогами. Залишки лунали жебраком. Цей день увійшов в масу прислів'їв та приказок: "Красна Нікольщіна пивом та пирогами".

Дев'ятнадцятого грудня за старих часів був першим днем хлібного торгу. Говорили: "Микільський торг всьому указ", або "Ціни на хліб будує Нікольський торг". Зимовий Нікола веде Нікольський морози: "Підійшов б Нікола, а вже зима на санках приїде за ним!", "Хвали зиму після Ніколіна дня!".

За переказами після смерті батьків св. Микола почав таємно роздавати майно убогим. Так одному зубожілому батькові підкинув золото, чим врятував сім'ю від гріхопадіння. За його молитвами вщухала буря, воскресали мертві. Будучи учасником Першого Вселенського Собору в Нікеї, святитель Микола разом з іншими святими отцями затвердив догмати православної віри.

Історія, коли св. Микола допоміг своїми подарунками трьом дівчатам вийти заміж, розвинулася в традицію непомітно підкладати дітям подарунки на Різдво. А сам Микола Угодник став прообразом Діда Мороза.

Святитель Микола помер у середині IV століття в глибокій старості. Його мощі перебувають в італійському місті Барі. За церковним переданням, мощі святого збереглися нетлінними і від них зцілилася безліч людей, повідомляє ТСН.

АОбговорити на форумі