друкувати


Глечик, де гроші лежать

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-11-25 11:11:33
Неподалік Нової Каховки будівельники розкопали скарб, який заховали понад сто років тому.

Цей глибоко заритий у ґрунт глек підчепив екскаватор, що виконував земляні роботи неподалік від прохідної винозаводу "Таврія". Щоправда, глечик від пошкодження технікою розбився, відкривши очам робітників купу скручених у тугі трубочки паперових грошей.

Будівельники передали знахідку в народний музей заводу "Таврія". Місцевий краєзнавець, директор музею Анатолій Яковлєв відразу визначив, що таким керамічним посудом користувалися місцеві виноградарі для зберігання вина в минулому і позаминулому століттях. А потім йому довелося кілька днів займатися ювелірною, копіткою працею — розплутувати вологі й почорнілі звитки, намагаючись не пошкодити їх. Усього банкнот виявилося близько 800. За словами Анатолія Яковлєва, роки випуску купюр — 1905-1920. Причому банкноти друкували при різних формах влади в країні. Тут і гроші, випущені банком Ростова-на-Дону для Денікіна, і державні кредитні квитки із зображенням Цар-дзвона, Георгія Побідоносця і георгіївської стрічки, датовані 1919 роком, і купюри часів Петлюри, і гривні Української Народної Республіки, і ціла пачка царських трьохрубльовок 1905 року випуску.

Унікальність знахідки в тому, що вона дозволяє визначити її власника. Адже зазвичай всі скарби "безіменні", і можна тільки гадати, хто їх приховав. Справа в тому, що серед купюр збереглися три склеєні між собою банківські квитанції з прізвищем колоніста Гейнсельмана та ініціалами "К. Ф.". "Абсолютно точно можна стверджувати, що йдеться про швейцарського колоніста Карла Фрідріховича Гейнсельмана, — розповів "УМ" Анатолій Яковлєв. — Це один із членів родини, яка володіла частиною виноградників, що належать сьогодні коньячному заводу "Таврія". На думку краєзнавця, скарб був захований у 1920-1921 роках, коли на території Херсонщини було встановлено радянську владу.

Автор: Ірина КИРПА, "Україна молода"
Обговорити на форумі