друкувати


Львів: Оперні перегони – гран-прі 20 000 доларів

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-10-23 04:22:41
Четвертий Міжнародний конкурс оперних співаків імені Соломії Крушельницької у Львові зібрав близько 120 учасників із 11 країн світу і поважне журі у складі видатних оперних співаків та педагогів із України, Європи, США, Японії. Директор музею Міланського театру опери Ла Скала Ренато Гаравалья зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода, що українські оперні співаки мають великий потенціал, лише бракує доброї школи.

Хвилювались перед виступом і ті, хто співає на оперних сценах, і ті, хто навчаються в музичних академіях. Однак студенти усе ж таки поступались професійним співакам, адже було відчутно, що вони бояться сцени і для багатьох, як зокрема, тенора з Італії, це завадило під час конкурсного виступу.

Умови міжнародного фестивалю імені Соломії Крушельницької доволі складні і вимагають професійності. Усі твори конкурсанти виконують напам’ять, мовою оригіналу. У першому турі конкурсанти співали у супроводі фортепіано, у другому – під симфонічний оркестр, а уже у третьому турі співатимуть у виставах театру "Кармен", "Ріголетто", "Бал-маскарад", "Тоска", "Севільський цирульник", тобто виконуватимуть партії з опер Бізе, Верді, Піччіні, Россіні.

Міжнародний конкурс оперних співаків у Львові є унікальний і входить у двадцятку найпрестижніших оперних фестивалів у світі. Гран-прі конкурсу – 20 тисяч доларів.

Брати участь у фестивалі непросто, зауважує конкурсантка з України Надія Славінська. "Я мріяла про цей конкурс, щаслива, що пройшла у другий тур, – каже вона. – Для мене це певне досягнення, бо конкурс є професійним. Щоб поїхати на цей конкурс потрібно мати професійний рівень, тому цей конкурс є інший".

Міжнародний конкурс оперних співаків імені Соломії Крушельницької передусім демонструє професійний рівень майстерності молодих співаків, виявляє таланти.

Директор музею Міланського театру опери Ла Скала Ренато Гаравалья каже, що нині оперне мистецтво у світі переживає не найкращі часи, і в цьому він переконується, відвідуючи різні міжнародні фестивалі.

"Золота епоха великого оперного співу була у 50-х, 60-х, до кінця 70-х. Зараз оперне мистецтво переживає кризу, немає справжніх талантів. Величних тенорів, як Лучано Паваротті, Хозе Каррерас, Пласідо Домінго. Навіть натяку немає сьогодні, що є такі тенори. Хіба десь існують, але ми про це не знаємо. Щодо конкурсу у Львові, то є оперні співаки, які звикли до сцени, і не хвилюються так, як студенти. Україна має великий потенціал голосів", – наголосив Гаравалья.

Однак в Україні, як і світі загалом, бракує добрих великих педагогів, зауважив Ренато Гаравалья. Є матеріал, але немає кому з нього пошити якісний одяг.

Відсутність в Україні доброї оперної школи професор, оперний співак Роман Майборода пояснив тим, що великі вчителі померли і забрали зі собою знання.

"Колись педагог брав до себе учня, знав, що він вміє, що їсть, якої дієти дотримується, – каже професор. – А тепер гадають, що рік і вже оперний співак. За цей час чоботи не навчишся шити, не те, що співати. Зруйнована школа. А колись із педагогом учень співав від самого ранку, цілий, день. Без праці тут не можна".

Саме від великої праці залежить майбутнє оперного співака, зауважила член журі, солістка Токійського оперного театру Чіхірб Кавадзое, яка вперше приїхала в Україну, у Львів і вражена як містом, так і його культурою, людьми. Співачка була здивована великою кількістю оперних співаків із України.

"У спів потрібно вкладати усю душу, це не лише талант, майстерність, але й душа. На конкурсі є багато гарних виконавців, – зауважила Чіхірб Кавадзое. – Багато подають великі надії і сподівання, але, якщо вони вдосконалюватимуться у своїй майстерності, багато працюватимуть, то в майбутньому стануть оперними зірками".

Щоби українські молоді оперні співаки, студенти стали зірками славетних оперних сцен, їх необхідно відправляти вчитися в Італію, де є вагома школа, номер один у світі, переконаний композитор Мирослав Скорик. За його словами, є в Україні матеріал, але відсутня добра школа, вчитись потрібно за кордоном. Пробиватись у світі, каже маестро, дуже важко, на заваді кордони і візи, але кращі з кращих таки потрапляють в Італію, виступають на сценах Європи та США.

До слова, Соломія Крушельницька вдосконалювала свою вокальну майстерність у Мілані у видатного маестро Фаусти Креспі. Оперна примадонна вважала, що окрім таланту і доброго педагога, щоб досягти успіху потрібно невтомно працювати. Працьовитість була однієї з її характерних рис.

Соломію Крушельницьку називали "незабутньою Аїдою", "ідеальною Ельзою", "найпривабливішою Батерфляй", символом досконалості й неперевершеності. Її незрівнянної краси лірико-драматичне сопрано було справді унікальним явищем в оперному мистецтві свого часу. Для молодих конкурсантів міжнародного фестивалю у Львові, який триватиме до 25 жовтня, примадонна Крушельницька є взірцем для наслідування, повідомляє Радіо Свобода.

Обговорити на форумі