друкувати


Коломияводоканал приймає участь у конкурсі Світового банку

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-09-16 05:18:09
Співпраця Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, Світового банку та Шведського агентства міжнародного розвитку з комунальними підприємствами з водопостачання та водовідведення з питань підвищення рівня їх енергоефективності.

Сьогодні тяжко собі уявити, що за часів радянської влади електроенергії було настількі багато, що питанню енергоефективності приділялась незначна увага. Результатом цього є те, що в Україні одна з найбільш енергозбиткових економік. Зв’язок між постачанням води та енергоефективністю на сьогодні дуже тісний.

Україна отримує 6% від всієї видобутої електроенергії завдяки гідроенергетиці. В той же самий час, сектор з водопостачання та водовідведення споживає 4% від всієї видобутої електроенергії. Найшвидший шлях для покращення цього показника це покращити ефективність споживання електроенергії в секторі водопостачання та водовідведення. На підставі розрахунків потенційно можна заощадити в секторі до 30% споживання електроенергії, а з часом навіть більше.

Світовий банк і Шведське агентство міжнародного розвитку разом з Урядом України надають допомогу Міністерству з питань житлово-комунального господарства України у забезпеченні підвищення енергоефективності за проектами міст Чернігова, Івано-Франківська, Одеси та інших українських міст. Загальна кількість подібних інвестиційних проектів з енергоефективності, поданих на конкурс з відбору комунальних підприємств з водопостачання та водовідведення для участі у Проекті розвитку міської інфраструктури, велика, по відношенню до об’єму позики, яку отримала Україна від Світового банку, і це свідчить про те, що питання енергоефективності у цьому секторі фактично стало одним з головних пріоритетів в Україні.

На прохання Уряду України Світовий банк і Шведське агентство міжнародного розвитку сфокусували свою увагу на системах водопостачання і водовідведення в регіонах. Застарілі насоси для водопостачання та водовідведення нерозважливо витрачають електроенергію, за рахунок чого підвищуються операційні витрати і країна стає більш залежною від підвищення вартості імпортованого газу та нафти. Таким чином питання енергоефективності стало одним з першочергових в будь-яких перебудовах систем з водопостачання та водовідведення в Україні.

Приймаючи до уваги національний бюджетний дефіцит зовнішнє фінансування має дуже важливе значення для покращення якості цих комунальних послуг. Міністр з питань житлово-комунального господарства України, пан Кучеренко, наголошує, що Уряд України має надію, що Світовий банк обізнаний про всю складність у роботі з місцевими органами влади і має відповідний досвід і знання для роботи з представниками місцевої і центральної влади на різних рівнях. Уряд відчуває, що співпраця із Світовим банком допоможе забезпечити подальше фінансування з боку донорів, що, фактично, вже було започатковано з встановлення гарних робочих відносин зі Шведським агентством міжнародного розвитку.

Більш того, з початком децентралізації державний бюджет вже не надає допомогу у питаннях реабілітації, і у центральної влади вже бракує коштів для надання субсидій, навіть якщо б це було доречним.

Реабілітація систем водопостачання та водовідведення на основі повернення витрат виробництва за рахунок тарифів, що є найбільш оптимальним рішенням, наштовхується на великі труднощі. Те, що за часів радянської влади вода розглядалася як безкоштовний товар сьогодні викликає труднощі зі збором оплати за спожиту воду і охороною водних ресурсів. Навіть споживачі, які мають сплатити за спожиту воду, ухиляються від оплати, скаржачись на незадовільні послуги, рівень яких погіршується.

Відповідно до плідного співробітництва Світового банка зі Шведським агентством міжнародного розвитку, результатом якого є надання Україні гранту у 45 млн шведських крон (6 млн дол. США) для, поміж іншого, програм з енергоефективності у додаток до 140 млн дол. США позики, що була надана за Проектом розвитку міської інфраструктури, Світовий банк відгукнувся на звернення Уряду України допомогти в питаннях реабілітації та підвищенні рівня управління з надання послуг з водопостачання та водовідведення. Підходи до інвестування прості. Застарілі насоси замінюються новими насосами з меншим рівнем споживання електроенергії, що зменшує рівень операційних витрат і підвищує надійність надання послуг. Заходи з реабілітації передбачають відновлення обладнання, заміну розподільчої системи води та збору використаної води. Подібні інвестиції були здійснені Світовим банком у Львові. За результатом впровадження проекту споживання електроенергії було знижено на 30%.

Але існує ще багато шляхів зниження енергоспоживання в секторі водопостачання та водовідведення. Для цього Проект розвитку міської інфраструктури фінансує проведення енергоаудитів в багатьох водоканалах. Метою проведення енергоаудитів є розрахунок споживання всіх видів енергії у відібраних водоканалах, визначення найкращого можливого шляху для покращення енергетичного балансу і рекомендації щодо необхідних інвестицій в реабілітацію і оптимізацію існуючого обладнання і процесів водоканалів. Вартість і очікувані заощадження зі споживання електроенергії кожної із запропонованої інвестиції мають бути розраховані для забезпечення періоду повернення позики. Досвід показує, що інвестиції в енергозбереження повертаються менш, ніж за чотири роки, а іноді і швидше.

Очікується, що енергоаудити мають визначити заощадження з енергоспоживання у п’яти напрямках діяльності водоканалів. По-перше, видобуток і обробка води мають бути більш ефективними після заміни застарілого електротехнічного обладнання. По-друге, вартість розподілу води та її споживання може бути значною мірою знижено за рахунок впровадження низки заходів. Вимірювання видобутку та споживання води є найбільшим пріоритетом. Актуальний досвід країн Балтії та Львівського водоканалу демонструє, що після застосування лічильників споживання води знизилось на одну третину від норм споживання за радянських часів.

Завдяки правильному вимірюванню стає можливим з великою точністю визначити рівень втрат води, який за підрахунками у п’ять разів більше, ніж у водоканалах країн Заходу. По-третє, вартість збору використаної води може бути знижено. Недбалий монтаж системи збору використаної води призводить до проникнення значної кількості підземних вод до каналізаційної системи. В результаті підвищується ціна за рахунок роботи насосів.

По-четверте, споживання електроенергії при обробці використаної води може бути знижено за рахунок заміни застарілих насосів та воздуходувок на сучасні. Також, можливо добувати енергію за рахунок біогазу, який виділяється з мулу при обробці використаної води. По-п’яте, вартість великої кількості інших заходів, таких як обігрів приміщень та транспортних засобів може бути знижена за рахунок інвестування у кращі регулятори процесів та заміни зношеного обладнання та транспортних засобів.

Користь від впровадження програм Проекту розвитку міської інфраструктури обіцяє бути значною. Гроші будуть заощадженні як водоканалами, так і споживачами.

Заощадження електроенергії є важливим для України, так як буде знижено залежність від імпортованих енергоресурсів, таких як природний газ.

З понад 30-ти міст, які звернулись за інформацією щодо участі у відкритому компоненті Проекту, 22 міста подали бізнес-плани на загальну суму 113,55 млн дол. США. З них 17 одержали позитивний висновок експерта з оцінки бізнес-планів на загальну суму 92,33 млн дол. США.

Документи 15 міст були передані до Мінфіну для одержання висновку. Сім міст одержали позитивні висновки Мінфіну, шість з яких з бюджетом 46,22 млн дол. США затверджені на Експертній робочій групі та передані на погодження до Світового банку. Це Одеса, Чернігів, Черкаси, Калуш, Коломия та Краснодон.

Обговорити на форумі