друкувати


Центр "Є": Презентація книг К.Мочарського, А.Міхніка та М.Войцеховського

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-09-09 12:58:58
10 вересня Культурно-мистецький центр "Є" запрошує на презентацію книг "Бесіди з катом" Казімєжа Мочарського, "У пошуках свободи" Адама Міхніка, "Волинь: дві пам’яті" Марціна Войцеховського, які відбуватимуться на 4 поверсі. Початок – 18 година.

У презентації візьмуть участь: Адам Міхнік, Оля Гнатюк, Марцін Войцеховський, Олександр Бойченко, Олесь Герасим.

Казімєж Мочарський – легендарна постать польської історії ХХ століття, юрист і журналіст, учасник антигітлерівського підпілля, офіцер Армії Крайової, від 1944 року – керівник Бюро інформації і пропаганди Головного командування АК. Після війни арештований комуністичною владою і засуджений спочатку на 10 років, потім – до смертної кари (яку врешті без відома Мочарського було замінено на довічне ув’язнення). У "відлижному" 1956 році випущений на волю і реабілітований. У 1949 році 255 днів просидів у спільній камері з ліквідатором варшавського ґетто ґруппенфюрером СС Юрґеном Штроопом, наслідком чого стала книжка "Бесіди з катом" – один із найцінніших польських документів з історії та психології нацизму.

"Бесіди з катом" – це з перших вуст отримана відповідь на питання, "який історичний, психологічний та соціологічний механізм перетворив частину німців на команду душогубів, що керували Райхом і намагалися поширити свій порядок на Європу і світ… Книжка Казімєжа Мочарського "Бесіди з катом" (перше видання – PIW, Варшава, 1977) написана із холоднокровністю, гідною найвищої поваги. Однак, читаючи її, я цю холоднокровність зберегти не міг: мене огортало відчуття особливого роду. Разом із автором я дивився на заґратоване вікно і двері без клямок, на вічко, звідкіля за мною спостерігали наглядачі; вслухався у кроки "клавішів" і до дзенькоту їхніх ключів від камер. І разом із автором переживав відчуття туги й приниження, спричинені відірваністю від близьких" (А.Міхнік).

А.Міхнік - представник першого післявоєнного покоління, активно долучився до створення нової Польщі. Він пройшов крізь арешти і ув`язнення, долаючи наклепи, втрати, розчарування. Його мрією була демократична Польща, і він докладав максимум зусиль задля досягнення цієї мети. Події та роздуми про ці події знайшли своє відображення на сторінках книги "У пошуках свободи".

"У пошуках свободи. Есеї про історію та політику" – це перше в Україні видання есеїв Адама Міхніка. До книги увійшли нариси про ідейних наставників А.Міхніка – Антонія Слонімського та Яцека Куроня, про дилеми польського романтизму, про драматичне переплетення польсько-українських та польсько-єврейських стосунків, які Міхнік розуміє і відчуває як мало хто.

За підтримки Інституту Книги, польського Національного Центру Культури та Посольства Республіки Польща в Україні.

Обговорити на форумі