друкувати


Фестин пам’яті Миколи Бакая

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-08-12 01:06:26
Бакай Микола Петрович (2 березня 1931 р., с.Виноград Коломийського району Івано-Франківської області — 28 липня 1998 р., м.Чернівці, похований у с.Винограді Коломийського району). Поет-пісняр.

Закінчив семирічну школу в рідному селі. З сім’єю вивезений до Сибіру (1947), двічі втікав, обидва рази невдало; покару відбував на лісорозробках Омщини, на підприємствах. Навчався в музичному училищі, працював актором Омського театру оперети. Після повернення зі спецпоселення (1960) осів у Чернівцях. Співав у заслуженому Буковинському ансамблі пісні і танцю Чернівецької обласної філармонії. Співпрацював з багатьма композиторами і виконавцями, а найчастіше —з композитором і співаком Павлом Дворським (пісні "Смерекова хата", "Місячна дорога", "Живиця", "Крути", "Горнусь до тебе, Україно", "Мамині очі" та ін.). Пісні виконують популярні українські виконавці та колективи.

Перед Будинком культури с.Винограда (керівник Мирослав Мельницький) під дашком розмістилася виставка-продаж виробів народних майстрів, у фойє — тематична виставка, присвячена Миколі Бакаю, поетові-пісняру. А на майдані біля Будинку культури, за пам’ятником Шевченкові, навпроти сільської ради опоряджується сцена, неподалік якої намети виставляє торгівля. Зранку, в неділю, на свято Іллі, Виноград готувався приймати гостей зі всієї Коломийщини. Так розпочинався перший районний фестин української народної пісні "Смерекова хата", приурочений пам’яті виноградівця Миколи Бакая, автора безсмертної "Смерекової хати", яка вже стала народною…

… І ось гучним закликом трембіт гостей запрошують до свята, котре запальним танком відкриває народний аматорський ансамбль пісні і танцю "Прикарпаття" БК селища Отинія. Фестин розпочинається…

Значних зусиль для популяризації Коломийщини докладає наш районний відділ культури і туризму на чолі з Людмилою Федор. Прикладом може служити і фестин, започаткований цьогоріч з метою популяризації сучасної української естрадної, народної пісні в сучасній обробці, авторської пісні, а також для виявлення обдарованої молоді, сприяння їй у розкритті творчих здібностей, допомоги у реалізації творчого потенціалу в майбутньому, духовного збагачення та виховання національної гідності молодого покоління. А віддати шану видатному синові землі виноградської Миколі Бакаю, якого вже 11 років немає з нами, з’їхалися і депутати різних рівнів, і імениті артисти, і молоді співаки. Серед почесних гостей фестивалю були голова районної ради Дмитро Неміш, заслужений працівник культури України, директор навчально-методичного центру культури Прикарпаття облдержадміністрації Василь Олексюк, депутат облради Петро Книшук, депутат райради Володимир Змага, Отинійський селищний голова Богдан Тимчишин, Алла і Степан Кобилянські.

Але перед кожним початком доброї справи треба скласти молитву Богові, що й здійснив отець Іван, благословляючи фестин.

Офіційно відкрила свято Виноградський сільський голова Галина Луців. Дмитро Неміш, Василь Олексюк, Людмила Федор благословили фестин у добру путь. Лауреат міжнародних конкурсів гумору і сатири Микола Кавацюк підняв усім настрій своїми дотепами, а справжній майстер-клас для майбутніх конкурсантів провели наші відомі артисти: Євген Боднаренко (голова журі, член Національної ліги композиторів), заслужений артист України Михайло Попелюк, дует "Скриня" — заслужені артисти України Володимир і Марія Лобураки.

Задавши високий тон оркестру, визнані артисти поступилися на сцені молодим співакам. Кожен із учасників, яких було майже 30, виконав по дві-три пісні. Кілька годин лунала над Виноградом українська пісня — і сучасна, і народна…

Переглянувши виступи всіх учасників, журі усамітнюється для визначення кращих. А в цей час, перед сценою, для гостей фестину відбулося караоке — від Богдана Малецького і Марини Савенкової. Виноградівці не пошкодували грошей для своєї односельчанки Віти, яка й стала його переможницею.

На сцену знову піднялися члени журі, які й оголосили переможців першого районного фестину естрадної пісні пам’яті Миколи Бакая. Їм вручили відповідні дипломи. А насамкінець прозвучала в їхньому виконанні легендарна "Смерекова хата"…

Автор: Олег ПРОСКУРЯКОВ, Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі