друкувати


На Прикарпатті знімають фільм за розсекреченими матеріалами з архівів СБУ

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-07-24 01:33:18
23 липня у Івано-Франківську пройшла презентація першої серії 6-серійного документального фільму "Сталеві строфи Марка Боєслава", знятого за розсекреченими архівними матеріалами, який розповідає про життєвий шлях крайового провідника пропаганди ОУН, поета та публіциста Михайла Дяченка – "Марка Боєслава".

Уродженець села Боднарова, що на Калущині, Михайло Дяченко є автором збірок поезій "Іскри" (1936), "Юні дні" (1938), "Село" (1939), "Вони прийдуть" (1941), "За волю" (1945). З 1944 року – підпільник УПА, окружний референт пропаганди ОУН Станіславівщини, крайовий референт пропаганди Карпатського краю, редактор підпільних видань "Шлях перемоги" та "Чорний ліс", де публікував вірші під псевдонімом "Марко Боєслав". Загинув у бою з військами НКВД у 1952 році. Посмертно прийнятий до Національної спілки письменників України, повідомляє прес-група Управління СБ України в Івано-Франківській області.

Справа на Михайла Дяченка зберігається у галузевому державному архіві СБУ. "Спочатку ми хотіли зробити невеличкий телевізійний нарис про Марка Боєслава, але коли переглянули всі архівні матеріали, то зрозуміли, що тут "коротким метром" не обійдешся, – сказав автор і режисер фільму, почесний член спілки краєзнавців Прикарпаття, головний редактор газети "Вечірній Івано-Франківськ", депутат обласної ради Зіновій Бойчук. "Віддати своє життя за Україну могли лише люди, які мали високу національну духовність. А формували її ідеологи і пропагандисти УПА. Марко Боєслав був людиною, яка "різьбила повстанські душі". Це надзвичайно потужна особистість – талановитий поет, публіцист, оратор і пропагандист".

Фільм "Сталеві строфи Марка Боєслава" створюється на базі Коломийської телекомпанії "НТК". У зйомках беруть участь не професійні актори, а прості люди, часто – сучасники зображуваних історичних подій. У стрічці використовується багато віршів Миколи Дяченка, покладених на музику, колядки, романси, твори епістолярного жанру.

Зіновій Бойчук подякував усім причетним до створення фільму, а зокрема кандидату історичних наук, начальнику наукового відділу ГДА СБ України Олександрові Іщуку, начальнику Центру взаємодії із ЗМІ СБ України Марині Остапенко, співробітникам ГДА СБУ.

Фільм вийде на екрани у березні наступного року, до 100-річчя від дня народження Марка Боєслава.

Обговорити на форумі