друкувати


Так аби було

Блог І.Маруняка | 2011-06-07 09:30:11

До різного роду громадських рад ставлюся певною мірою скептично. Особистий практичний досвід свідчить про те, що діяльність таких громадських органів не завжди була ефективною, а здебільшого неефективною. Там збирались люди з абсолютно різними поглядами, різного віку і з різними цінностями, які могли в балаканині та суперечках втопити добру ідею. Ідея громадських рад прекрасна, проте, мабуть, не до кінця продумана, і її реалізація залишає за собою бажати кращого. Зважаючи на наведені аргументи, я не мав наміру брати участь у діяльності жодної з громадських рад. Але моя колега вирішила скористатися таким механізмом участі громадян у місцевому самоврядуванні, відповідно стати членом громадської ради при коломийському міському голові. Ініціатива завжди вітається, тому ми зробили відповідне подання від організації і вона стала членом громадської ради.

Минулого тижня приходить вона і каже, щоб я написав звіт про те, що робила організація протягом трьох місяців і що планує робити три наступні місяці. Співголова громадської ради від громадськості хоче, щоб організації члени ради прозвітували про свою поточну діяльність. Це, м’яко кажучи, приголомшило. Відколи це громадські організації мають звітувати перед громадською радою? Може хтось ще вказуватиме, що їм робити? Автор ідеї, можливо, мав на увазі щось добре, але, як на мене, це просто банальна переоцінка власних повноважень.

Насправді нічого складного в тому звіті немає, півгодини з перекурами – і він готовий. Проблема в іншому, з якого дива ми маємо звітувати перед співголовою громадської ради від громадськості чи перед радою? Даний консультативний орган ніхто не наділяв повноваженнями контролювати громадські організації. Якщо хтось призабув, то мушу нагадати, що громадські організації не підзвітні ні співголові громадської ради, ні громадській раді в цілому, і навіть ті, що входять у раду. Також хотілося б нагадати ініціатору згаданої ідеї, що функція громадської ради полягає в ролі консультативного органу й громадському контролі того органу, при якому вона створена. Все, крапка. Не вигадуйте собі бозна чого – і не перебирайте на себе невластивих вам функцій.

І насамкінець, якщо громадська рада не припинить займатиметься звітами від громадських організацій та не перейде нарешті від обговорення проблем до реальних дій, то користі від того буде, даруйте за вислів, як з цапа молока. Не матиме територіальна громада ні громадського контролю за владою з боку громадської ради, не матиме міський голова консультативного органу. Імітація бурхливої діяльності результатів не дає.